Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

CERN бере участь у пошуку темних фотонів

22 листопада 2023

 

У пошуках частинок темної матерії є два основних підходи. По-перше, шукати частинки, які розпадаються природним шляхом, коли вони проходять крізь речовину. Зазвичай це стосується нейтринних обсерваторій, таких як IceCube, де частинка темної матерії, стикаючись із ядрами, може спричинити слабкий спалах світла. Поки це нічого не дало. Другий підхід полягає в зіткненні частинок у прискорювачі частинок. Цей підхід також не дав змоги знайти частинки темної матерії, але було достатньо цікавих натяків на те, що CERN (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) має з цим справу. Останній запуск Великого адронного колайдера спрямований на пошук так званих темних фотонів.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Іннес Ейтон Торберн Роберт (10.XI.1861 — 13.III.1933)

 

Innes 

Шотландський та південноафриканський астроном Роберт Торберн Ейтон Іннес народився 10 листопада 1861 р. в м. Единбург. Здобув освіту самотужки. Цікавився астрономією з дитячих років.

 

Юнаком переїхав до Сіднея (Австралія), влаштувався на роботу й одночасно став виконувати аматорські астрономічні спостереження з допомогою власного 12-дюймового телескопа-рефлектора. Відкрив кілька нових подвійних зір. Опублікував низку робіт з питань збурень орбіт Марса і Венери.

 

Упродовж 1896—1903 рр. працював в обсерваторії на мисі Доброї Надії, до якої його запросив (1894) королівський астроном Девід Ґілл. 1903 р. очолив нову метеорологічну обсерваторію в Йоганнесбурзі (реорганізував її згодом в астрономічну обсерваторію і протягом 1903—1927 рр. був у ній директором).

 

Галузь наукових інтересів Роберта Іннеса — спостережна астрономія. Відкрив 1628 нових пар подвійних зір на південному небі, опублікував (у 1899 р. і 1927 р.) каталоги південних подвійних зір. Виконував також систематичні спостереження змінних зір (відкрив понад ста змінних), спостерігав галілеєві супутники Юпітера, покриття зір Місяцем.

 

Був одним з перших, хто застосував блінк-мікроскоп в астрономії. З допомогою цього приладу відкрив найближчу до Сонця зорю — Проксиму Кентавра. Відкрив (1920) зорю (її названо на його честь — зоря Іннеса), виявивши її швидкий власний рух і вимірявши паралакс.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 1658 Іннес.

 

Роберт Торберн Ейтон Іннес помер 13 березня 1933 р. в Лондоні.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1