Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Кассіні Жак (18.II.1677 — 15.IV.1756)

 Kassini Zhak

 

Французький астроном і геодезист Жак Кассіні (син Джованні Кассіні) народився 18 лютого 1677 р. в Парижі. Закінчивши (1691) Мазарінський колеж, став до роботи у Паризькій обсерваторії, яку очолив після смерті батька (1712).

 

Галузь наукових інтересів Жака Кассіні — визначення фігури Землі, вивчення планет, супутників планет і комет. У 1695 р. супроводжував батька в поїздці по Італії, потім відвідав Фландрію, Нідерланди, Англію, де виконав велику кількість астрономічних і геодезичних вимірювань. Брав участь (1700—1718) у визначенні довжини дуги паризького меридіана. Вивчав орбіти супутників планет, будову кілець Сатурна, спостерігав комети. Запропонував метод визначення географічної довготи зі спостережень покриття зір і планет Місяцем. Склав перші таблиці орбітального руху супутників Сатурна. Виконав багато спостережень комет, відкрив дві нові комети. Вивчав морські припливи. Після відкриття Е. Галлеєм власних рухів зір, першим почав їх вимірювати.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 24102 Жаккассіні.

 

Жак Кассіні помер 15 квітня 1756 р. в Тюрі-су-Клермон (Франція).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1