Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Система із шести екзопланет з ритмічним рухом кидає виклик теоріям формування планет

25 січня 2021

 

За допомогою кількох телескопів, зокрема Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії (Very Large Telescope European Southern Observatory, VLT ESO), астрономи виявили систему, що складається з шести екзопланет. П’ять з них обертаються навколо своєї центральної зорі в рідкісному резонансі. Дослідники вважають, що система може надати важливі підказки про те, як формуються та еволюціонують планети (і в Сонячній системі також).

Докладніше:

Магнітні хвилі дають змогу пояснити таємницю зовнішнього шару Сонця

23 січня 2021

Надзвичайно гарячий зовнішній шар атмосфери Сонця, корона, має зовсім інший хімічний склад, ніж холодніші внутрішні шари, і причина цього бентежить науковців десятиліттями. Одне з пояснень полягає в тому, що в середньому шарі (хромосфері) магнітні хвилі спричиняють розподіл сонячної плазми на різні компоненти. У корону проникають лише іони, а нейтральні частинки залишаються в нижчому шарі. Цей процес приводить до накопичення таких елементів, як залізо, кремній та магній у зовнішній атмосфері нашої зорі.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Харадзе Євген Кирилович (18.X.1907 — 11.VIII.2001)

 

Kharadze 

Грузинський радянський астроном Євген Кирилович Харадзе народився 18 жовтня 1907 р. у Тбілісі. Здобув (1930) вищу освіту в Тбіліському університеті. Протягом 1932—1992 рр. — директор Абастуманської астрофізичної обсерваторії АН Грузинської РСР. Упродовж 1937—1972 рр. завідував кафедрою астрономії Тбіліського університету. У 1959—1965 роках — ректор Тбіліського університету.

 

Галузь наукових інтересів Євгена Харадзе — міжзоряне поглинання світла зір. Виконав дослідження міжзоряного поглинання у різних напрямках в Галактиці і структури Галактики з урахуванням цього поглинання. Уклав (1952) каталог показників кольору 14000 зір в обраних майданчиках Каптейна. Побудував для кожного майданчика графіки залежності поглинання світла від відстані до Сонця. Вивів числові параметри поглинання, підтвердив реальне існування так званого поясу Ґулда, вказав на асиметрію розподілу поглинальної пилової речовини у приекваторіальній зоні Галактики.

 

У 1976—1982 рр. — віце-президент Міжнародного астрономічного союзу. Президент (1978—1986) Академії наук Грузії.

 

Євген Кирилович Харадзе помер 11 серпня 2001 р. у м. Тбілісі (Грузія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1