Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Кілер Едвард Джеймс (10.IX.1857 — 12.VIII.1900)

 

Kiler 

Американський астрофізик Джеймс Едвард Кілер народився 10 вересня 1857 р. в Ла Салле (шт. Іллінойс). Цікавився астрономією з дитячих років. Закінчивши (1881) університет Гопкінса в Балтиморі, став до роботи в обсерваторії Аллегені (Піттсбург, шт. Пенсильванія). Один рік (1883—1884) навчався в Гейдельберзі й Берліні у Роберта Бунзена і Германа Гельмгольца, а потім повернувся в обсерваторію Аллегені. Протягом 1888—1891 рр. працював у Лікській обсерваторії. З 1891 р. очолював обсерваторію Аллегені, а з 1898 р. і до кінця життя — директор Лікської обсерваторії.

 

Галузь наукових інтересів Джеймса Кілера — туманності, планети. Визначив (1890) променеві швидкості деяких туманностей. Виконав (1895) вимірювання променевих швидкомтей різних частин кілець Сатурна й довів, що вони не можуть бути суцільним об’єктом. Вивчив фотографії туманностей, що були отримані з допомогою Лікського рефрактора, і дійшов висновку, що серед них переважають спіральні туманності (пізніше ці об’єкти ототожнили з галактиками). Заснував (разом з Джорджем Гейлом) журнал «Astrophysical Journal» і був його першим редактором.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, астероїд 2261 Кілер, щілина в кільці А Сатурна.

 

Джеймс Едвард Кілер помер 12 серпня 1900 р. в Сан-Франциско (США).

 

Докладніше про Джеймса Кілера

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1