Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ласселл Вільям (18.VI.1799 — 5.X.1880)

 Lassell

 

Англійський астроном Вільям Ласселл народився 18 червня 1799 р. у Болтоні (графство Ланкашир). Освіту здобув у Рочдейлі, а також у Ліверпулі (1814—1821). Заробивши кошти броварством (пивоварство), став до занять астрономією. У 1820 почав виготовляти дзеркальні телескопи, з допомогою яких у власній обсерваторії поблизу Ліверпуля спостерігав головно планети і туманності. Побудував (1844) телескоп з поперечником головного дзеркала 61 см. Виготовив для нього нове для того часу екваторіальне монтування, що дозволяло компенсувати обертання Землі й легко стежити за об’єктами на небесній сфері. У 1852 р. переселився на острів Мальта, бо там значно кращий астроклімат (ніж в Британії), і побудував рефлектор з дзеркалом діаметром 122 см. Через кілька років повернувся до Англії й обладнав обсерваторію в Мейденгеді, де продовжував спостереження з 61-сантиметровим рефлектором.

 

Внесок Вільяма Ласселла в астрономію: відкрив 10 жовтня 1846 р. перший з супутників Нептуна (Тритон); 18 вересня 1848 р. відкрив восьмий супутник Сатурна (Гіперіон), не знаючи про те, що його відкрив Д. Ф. Бонд 16 вересня; 24 жовтня 1851 р. відкрив супутники Урану (Арієль і Умбріель), дав їм назви; дав назви Оберон і Титанія супутникам Урану (їх відкрив у 1787 р. Вільям Гершель). Окрім цього відкрив понад 600 туманностей й опублікував (1867) каталог цих об’єктів.

 

У 1870—1872 рр. — президент Лондонського королівського астрономічного товариства.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, кільце Нептуна, астероїд 2636 Ласселл.

 

Вільям Ласселл помер 5 жовтня 1880 р. у м. Мейденгед (графство Беркшир).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1