Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Медлер фон Генріх Йоганн (29.V.1794 — 14.III.1874)

 

Medler 

Німецький астроном Йоганн Генріх фон Медлер народився 29 травня 1794 р. у Берліні. Вищу освіту здобув у Берлінському університеті (вивчав астрономію під керівництвом Йоганна Боде і Йоганна Енке). Познайомився (1824) з банкіром і астрономом-аматором Вільгельмом Беєром, який побудував (1829) приватну обсерваторію (мала 95-міліметровий телескоп-рефрактор, виготовлений Йозефомом Фраунгофером) і запросив Медлера працювати разом з ним.

 

У цій обсерваторії вони склали першу мапу планети Марс і визначили тривалість марсіанської доби з точністю до 1,1 секунди. Після цього уклали першу докладну мапу Місяця (опублікована в 1834—1836 роках). Ця мапа й розгорнений опис місячної поверхні (1837) протягом кількох десятиліть були найкращими (тільки в 1870-х роках кращу мапу виготовив Йоганн Шмідт). На запрошення Й. Енке Медлер перейшов (1836) на роботу в Берлінську обсерваторію З 1840 р. — директор Дерптської обсерваторії і професор Дерптського університету. У зв’язку з хворобою очей Медлер вийшов у відставку (1865) і повернувся до Німеччини.

 

Йоганн Медлер запропонував (1864) проект нового дуже точного календаря (помилка в одну добу в цьому календарі накопичується тільки за 100000 років), але його ніде не запровадили. Першим запропонував (1839) термін «фотографія» (незалежно його також став використовувати Джон Гершель).

 

Був активним популяризатором астрономії (у 1841 р. побачила світ його «Популярна астрономія», яку багато разів потім перевидавали). Двотомник «Історія астрономії» було опубліковано в 1873 р.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі.

 

Йоганн Генріх фон Медлер помер 14 березня 1874 р. у м. Ганновер (Німеччина).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1