Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічна дивина: знайдено найдальшу галактику з диском, що обертається

07 жовтня 2024

 

Дослідники виявили найвіддаленішу галактику схожу на Молочний Шлях. Ця спіральна галактика під назвою REBELS-25 здається такою ж упорядкованою, як і сучасні галактики, але ми бачимо її такою, якою вона була, коли вік Всесвіту становив лише 700 мільйонів років. Це дивно, оскільки, згідно з поточним розумінням формування галактик, очікується, що такі ранні галактики мають бути більш хаотичними. Обертання та структуру REBELS-25 виявлено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA), партнером якої є Європейська південна обсерваторія (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Створено найдокладнішу інфрачервону мапу Молочного Шляху

26 вересня 2024

 

Астрономи оприлюднили величезну інфрачервону мапу Молочного Шляху, яка містить понад 1,5 мільярда об’єктів — найдокладнішу з коли-небудь створених. За допомогою телескопа VISTA Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), наукова група спостерігала за центральними районами нашої галактики понад 13 років. Було отримано 500 терабайтів даних — це найбільший спостережний проєкт, який коли-небудь здійснювали за допомогою телескопа ESO.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Медлер фон Генріх Йоганн (29.V.1794 — 14.III.1874)

 

Medler 

Німецький астроном Йоганн Генріх фон Медлер народився 29 травня 1794 р. у Берліні. Вищу освіту здобув у Берлінському університеті (вивчав астрономію під керівництвом Йоганна Боде і Йоганна Енке). Познайомився (1824) з банкіром і астрономом-аматором Вільгельмом Беєром, який побудував (1829) приватну обсерваторію (мала 95-міліметровий телескоп-рефрактор, виготовлений Йозефомом Фраунгофером) і запросив Медлера працювати разом з ним.

 

У цій обсерваторії вони склали першу мапу планети Марс і визначили тривалість марсіанської доби з точністю до 1,1 секунди. Після цього уклали першу докладну мапу Місяця (опублікована в 1834—1836 роках). Ця мапа й розгорнений опис місячної поверхні (1837) протягом кількох десятиліть були найкращими (тільки в 1870-х роках кращу мапу виготовив Йоганн Шмідт). На запрошення Й. Енке Медлер перейшов (1836) на роботу в Берлінську обсерваторію З 1840 р. — директор Дерптської обсерваторії і професор Дерптського університету. У зв’язку з хворобою очей Медлер вийшов у відставку (1865) і повернувся до Німеччини.

 

Йоганн Медлер запропонував (1864) проект нового дуже точного календаря (помилка в одну добу в цьому календарі накопичується тільки за 100000 років), але його ніде не запровадили. Першим запропонував (1839) термін «фотографія» (незалежно його також став використовувати Джон Гершель).

 

Був активним популяризатором астрономії (у 1841 р. побачила світ його «Популярна астрономія», яку багато разів потім перевидавали). Двотомник «Історія астрономії» було опубліковано в 1873 р.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі.

 

Йоганн Генріх фон Медлер помер 14 березня 1874 р. у м. Ганновер (Німеччина).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1