Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Мур-Сіттерлі Емма Шарлотта (24.IX.1898 — 3.III.1990)

 Mur Sitterli

 

Американський фізик і астрофізик Шарлотта Емма Мур-Сіттерлі народилася 24 вересня 1898 р. у м. Ерсільдон (шт. Пенсильванія). Здобула (1920) математичну освіту в Суартморському коледжі. Протягом 1920—1925 і 1928—1929 років — обчислювач в Принстонській обсерваторії (у 1925—1928 рр. — в обсерваторії Маунт-Вілсон). Упродовж 1931—1945 рр. — співробітник Принстонської обсерваторії. У 1945—1970 роках працювала в Національному бюро стандартів у Вашингтоні. З 1971 р. до 1978 р. — співробітник науково-дослідної лабораторії Військово-морського флоту.

 

Галузь наукових інтересів Шарлотти Мур-Сіттерлі — спектроскопія атомів. Ототожнила (1932) атомні лінії та виміряла їхні інтенсивності у спектрі сонячних плям. Брала участь (1947) у дослідженні інфрачервоного спектру Сонця, яке виконав Гарольд Бебкок в обсерваторії Маунт-Вілсон. Склала (разом з Марселем Міннартом і Я. Гаутгастом) на основі Утрехтського атласу фундаментальні таблиці ліній сонячного спектру для діапазону 293,5 — 877,0 нанометрів. Ідентифікувала технецій в сонячному спектрі.

 

На честь науковиці названо астероїд 2110 Мур-Сіттерлі.

 

Шарлотта Емма Мур-Сіттерлі померла 3 березня 1990 р. у Вашинґтоні (США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1