Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Новіков Ігор Дмитрович (н. 10.XI.1935 р.)

 

Novikov

 

Російський астроном Ігор Дмитрович Новіков народився 10 листопада 1935 р. в Москві. Здобув (1959) вищу освіту в Московському університеті. Протягом 1963–1974 рр. — співробітник Інституту прикладної математики Академії наук СРСР. Упродовж 1974—1990 рр. працював в Інституті космічних досліджень АН СРСР (завідувач сектором релятивістської астрофізики). З 1991 р. до 2001 р. — у Копенгагенському університеті (директор Центру теоретичної астрофізики цього університету в 1994—2001 роках). З 2001 р. працює заступником директора з наукових питань Астрокосмічного центру Фізичного інституту в Москві.

 

Галузь наукових інтересів Ігоря Новікова — релятивістська астрофізика, космологія, теорії гравітації. Обчислив (1964) спектр електромагнітного випромінювання усіх джерел у Всесвіті й вказав, що реліктове випромінювання в сантиметровому діапазоні значно інтенсивніше випромінювання окремих джерел і його можна виявити.

 

Створив теорію внутрішньої будови чорних дір. Разом з Яковом Зельдовичем показва (1966), що чорні діри можуть проявляти себе як рентгенівські джерела в тісних подвійних системах. Висунув гіпотезу «білих дір», досліджував вплив квантових ефектів на білі й чорні діри.

 

Розробив теорію походження початкових неоднорідностей у Всесвіті, з яких потім виникли галактики. Уперше дав надійну оцінку маси квазарів

 

Сформулював (у середині 1980-х р.) принцип самоузгодженості Новикова, який розв’язує парадокси в теорії щодо подорожів часі.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1