Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Редмен Олівер Родерик (17.VII.1905 — 6.III.1975)

 Redmen

 

Англійський астроном Родерик Олівер Редмен народився 17 липня 1905 р. у графстві Глостершир. Здобув вищу освіту в Кембриджському університеті (навчався в Артура Еддінґтона і Ф. Дж. Стреттона). Протягом 1928—1931 рр. працював у астрофізичній обсерваторії у м. Вікторія (Канада). Упродовж 1931—1937 рр. — заступник директора Обсерваторії сонячної фізики в Кембриджі. З 1937 р. до 1947 р. — співробітник Редкліффської обсерваторії у Південній Африці. Протягом 1947—1972 рр. — професор астрофізики й директор обсерваторій Кембриджського університету (завершив об’єднання університетської обсерваторії і Обсерваторії сонячної фізики, оснастив їх новими інструментами).

 

Галузь наукових інтересів — астрофізика. Досліджував обертання Галактики на підставі визначення променевих швидкостей зір. Виконував фотометрію галактик, головно еліптичних. Досліджував зміни профілів фраунгоферових ліній по диску зорі через спектральні спостереження затемнюваних систем в різних фазах затемнень.

 

Вивчав хромосферу Сонця (брав участь протягом 1932—1954 роківу п’ятьох експедиціях для спостереження повних сонячних затемнень). Виконав великий цикл робіт з фотометрії зір. Розробив метод вузькосмугової багатоканальної фотометрії. Приділяв багато уваги поліпшенню методики спектральних та фотометричних спостережень, підвищення їхньої точності.

 

Сконструював низку астрономічних спектрографів. Брав участь у створенні 3,8-метрового англо-австралійського телескопа, у розробці проекту великої британської обсерваторії в Північній півкулі.

 

У 1959—1961 роках — президент Королівського астрономічного товариства. На честь науковця (і також астронома Рассела Редмена) названо астероїд 7886 Редмен.

 

Родерик Олівер Редмен помер 6 березня 1975 р. у Кембриджі (Англія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1