Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Молодий пульсар, можливо, міститься в центрі відомої наднової

24 лютого 2021

 

24 лютого 1987 р. астрономи зафіксували яскравий спалах наднової зорі, що стала видимою неозброєним оком за останні приблизно 400 років. Наднова 1987A (або коротко SN 1987A) спричинила велику зацікавленість серед астрономів. Нині це один із найдокладніше вивчених небесних об’єктів. Вона міститься у Великій Магеллановій Хмарі, невеликій галактиці-супутнику нашого Молочного Шляху, на відстані лише близько 170 000 світлових років від Землі.

Докладніше:

Докази існування Планети дев’ять не підтверджені в новому дослідженні

18 лютого 2021

 

Міжнародна група дослідників не знайшла жодних доказів групування транснептунових об’єктів у намаганні спростувати ідею існування небесного об’єкта, який називають «Планета дев’ять» (Planet Nine).Група підготувала статтю, в якій описує свої висновки, і завантажила її на сервер попередніх публікацій arXiv.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Шеплі Гарлоу (2.ХI.1885 — 20.Х.1972)

 

Shepli 

Американський астроном Гарлоу Шеплі народився 2 листопада 1885 р. у Нашвіллі (шт. Міссурі). Здобувши (1911) вищу освіту в Міссурійському університеті, продовжив навчання у Принстонському університеті під керівництвом Генрі Ресселла. У 1914—1921 рр. працював в обсерваторії Маунт-Вілсон. Протягом 1921—1952 рр. — директор Гарвардської обсерваторії і професор астрономії Гарвардського університету.

 

Галузь наукових інтересів Гарлоу Шеплі — вивчення будови Галактики, змінних зір у нашій і в інших галактиках. Відкрив і вивчив багато змінних зір у кулястих зоряних скупченнях. Першим широко застосував метод визначення відстаней за цефеїдам, заснований на залежності період—світність для цих зір. Оцінив відстані до найближчих кулястих скупчень, а потім, використовуючи інші критерії, визначив відстані до віддаленіших скупчень. Таким чином уперше була встановлена шкала відстаней у Галактиці.

 

Запропонував, з огляду на особливості отриманого ним просторового розподілу кулястих скупчень, модель Галактики згідно з якою зорі й туманності утворюють плоску лінзоподібну систему з центром, розташованим у напрямку сузір’я Стрільця, а кулясті скупчення — майже сферичну концентричну систему такої ж протяжності в площині Молочного Шляху. Сонце за цією моделлю лежить на відстані 50 000 світлових років від центра Галактики. 

 

В останні роки життя активно займався науково-популяризаторською діяльністю. На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 1123 Шеплія, надскупчення галактик у сузір’ї Кентавра.

 

Гарлоу Шеплі помер 20 жовтня 1972 р. у м. Боулдер (шт. Колорадо).

 

Докладніше про Гарлоу Шеплі

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1