Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Шеплі Гарлоу (2.ХI.1885 — 20.Х.1972)

 

Shepli 

Американський астроном Гарлоу Шеплі народився 2 листопада 1885 р. у Нашвіллі (шт. Міссурі). Здобувши (1911) вищу освіту в Міссурійському університеті, продовжив навчання у Принстонському університеті під керівництвом Генрі Ресселла. У 1914—1921 рр. працював в обсерваторії Маунт-Вілсон. Протягом 1921—1952 рр. — директор Гарвардської обсерваторії і професор астрономії Гарвардського університету.

 

Галузь наукових інтересів Гарлоу Шеплі — вивчення будови Галактики, змінних зір у нашій і в інших галактиках. Відкрив і вивчив багато змінних зір у кулястих зоряних скупченнях. Першим широко застосував метод визначення відстаней за цефеїдам, заснований на залежності період—світність для цих зір. Оцінив відстані до найближчих кулястих скупчень, а потім, використовуючи інші критерії, визначив відстані до віддаленіших скупчень. Таким чином уперше була встановлена шкала відстаней у Галактиці.

 

Запропонував, з огляду на особливості отриманого ним просторового розподілу кулястих скупчень, модель Галактики згідно з якою зорі й туманності утворюють плоску лінзоподібну систему з центром, розташованим у напрямку сузір’я Стрільця, а кулясті скупчення — майже сферичну концентричну систему такої ж протяжності в площині Молочного Шляху. Сонце за цією моделлю лежить на відстані 50 000 світлових років від центра Галактики. 

 

В останні роки життя активно займався науково-популяризаторською діяльністю. На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 1123 Шеплія, надскупчення галактик у сузір’ї Кентавра.

 

Гарлоу Шеплі помер 20 жовтня 1972 р. у м. Боулдер (шт. Колорадо).

 

Докладніше про Гарлоу Шеплі

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1