Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрофізики виявили в місцях формування планет великі резервуари молекул-попередників, потрібних для зародження життя

17 вересня 2021

Аналіз унікальних спектральних «відбитків пальців» речовини довкола молодих зір дав змогу виявити «значні резервуари» складних органічних молекул, що потрібні для появи життя.

 

 

Доктор Джон Айлі (John Ilee), науковий співробітник Університету Лідса, який керував дослідженням, каже, що отримані результати свідчать — основні хімічні умови, які сприяли появі життя на Землі, можуть бути значною мірою поширені в Галактиці.

Докладніше:

Газ в Молочному Шляху не такий однорідний, як досі вважали астрономи

09 вересня 2021

Щоб краще зрозуміти історію та еволюцію Молочного Шляху, астрономи вивчають суміш газів і металів, які є важливою складовою нашої галактики.

 

 

У цій суміші виділяють три основні елементи: початковий газ, що надходить ззовні Галактики, газ всередині нашої галактики, тобто міжзоряний, збагачений хімічними елементами, а також пил, який утворюється при конденсації металів, наявних у цьому газі.

 

Досі теоретичні моделі розробляли на основі припущення, що ці три елементи однорідно змішуються скрізь в Молочному Шляху і за хімічним складом та кількістю елементів ця суміш схожа на ту, що є в атмосфері Сонця, яку називають його металічністю. Тепер група астрономів з Женевського університету (University of Geneva, UNIGE) з’ясувала: ці гази змішуються не так сильно, як вважали раніше. Це відкриття сильно вплине на сучасне розуміння еволюції галактик. Зокрема доведеться змінити теоретичні моделі еволюції Молочного Шляху. Результати нового дослідження оприлюднив журнал Nature.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Шеплі Гарлоу (2.ХI.1885 — 20.Х.1972)

 

Shepli 

Американський астроном Гарлоу Шеплі народився 2 листопада 1885 р. у Нашвіллі (шт. Міссурі). Здобувши (1911) вищу освіту в Міссурійському університеті, продовжив навчання у Принстонському університеті під керівництвом Генрі Ресселла. У 1914—1921 рр. працював в обсерваторії Маунт-Вілсон. Протягом 1921—1952 рр. — директор Гарвардської обсерваторії і професор астрономії Гарвардського університету.

 

Галузь наукових інтересів Гарлоу Шеплі — вивчення будови Галактики, змінних зір у нашій і в інших галактиках. Відкрив і вивчив багато змінних зір у кулястих зоряних скупченнях. Першим широко застосував метод визначення відстаней за цефеїдам, заснований на залежності період—світність для цих зір. Оцінив відстані до найближчих кулястих скупчень, а потім, використовуючи інші критерії, визначив відстані до віддаленіших скупчень. Таким чином уперше була встановлена шкала відстаней у Галактиці.

 

Запропонував, з огляду на особливості отриманого ним просторового розподілу кулястих скупчень, модель Галактики згідно з якою зорі й туманності утворюють плоску лінзоподібну систему з центром, розташованим у напрямку сузір’я Стрільця, а кулясті скупчення — майже сферичну концентричну систему такої ж протяжності в площині Молочного Шляху. Сонце за цією моделлю лежить на відстані 50 000 світлових років від центра Галактики. 

 

В останні роки життя активно займався науково-популяризаторською діяльністю. На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 1123 Шеплія, надскупчення галактик у сузір’ї Кентавра.

 

Гарлоу Шеплі помер 20 жовтня 1972 р. у м. Боулдер (шт. Колорадо).

 

Докладніше про Гарлоу Шеплі

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1