Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Шмідт Мартен (н. 28.XII.1929 р.)

 Shmidt Marten

 

Нідерландський та американський астроном Мартен Шмідт народився 28 грудня 1929 р. у Ґронінґені (Нідерланди). Здобув вищу освіту в Ґронінґенському університеті (вчився разом з Яном Оортом). Протягом 1949—1959 рр. — співробітник Лейденської обсерваторії. У 1956—1958 роках був на стажуванні в обсерваторії Маунт-Вілсон. З 1959 р. мешкає в США, працює в Каліфорнійському технологічному інституті (з 1964 р. — професор, у 1975—1978 рр. очолював відділ фізики, математики та астрономії). Одночасно також (1959—1980) працював в обсерваторіях Маунт-Вілсон і Маунт-Паломар (упродовж 1978—1980 рр. на посаді директора). З 1980 р. — співробітник обсерваторії Маунт-Паломар.

 

Галузь наукових інтересів Мартена Шмідта — квазари. Ототожнив (1963) широкі емісійні лінії в спектрі зореподібного оптичного об’єкта 3C 273 (водночас сильного джерела радіовипромінювання), які до того не вдавалося ототожнити, з лініями водню, сильно зміщеними в червону ділянку спектра. Це відкриття стало початком вивчення нової групи об’єктів, названих квазарами. Описав (1964) оптичні властивості квазарів, вивчив спектри і визначив червоні зміщення багатьох з них. Разом з Леонардом Ґрінстейном розглянув можливу природу квазарів і розробив модель, засновану на гіпотезі про їхню космологічну природу. Інші роботи присвячені спіральній структурі, розподілу речовини в Галактиці, впливу процесів утворення зір на еволюцію зоряних систем.

 

На честь науковця названо астероїд 10430 Мартшмідт.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1