Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Шмідт Юліус Фрідріх Йоганн (26.X.1825 — 20.II.1884)

 

Shmidt Yohann

 

Німецький астроном і геофізик Йоганн Фрідріх Юліус Шмідт народився 26 жовтня 1825 р. у м. Ойтин (північ Німеччини). Астрономією цікавився з шкільних років (у 14 років прочитав книгу «Селенографічний фрагмент» Йоганна Шретера і зацікавився Місяцем назавжди). Протягом 1841—1845 рр. працював у Гамбурзькій обсерваторії. У 1846—1852 роках був асистентом Фрідріха Арґеландера в Боннській обсерваторії, де брав участь в зонних спостереженнях для каталогу «Боннський огляд». Упродовж 1853—1858 рр. очолював приватну обсерваторією барона фон Ункрехцберга поблизу Оломоуца. На запрошення уряду Греції очолив (1858) Національну обсерваторію в Афінах і перебував на посаді директора до кінця життя.

 

Галузь наукових інтересів Йоганна Шмідта — Місяць. Уклав і видав (1878) великий атлас Місяця на 25 аркушах, що повнотою (у ньому відзначено 32 856 кратерів) і точністю перевершив місячний атлас Вільгельм Бера і Йоганна Медлера. Описав 28 місячних затемнень, які спостерігав упродовж 38 років. 

 

Протягом 40 років виконував систематичні спостереження змінних зір, відкрив багато нових змінних, зокрема Нову Лебедя (1876). Зробив кілька сотень замальовок Юпітера, визначив з високою точністю періоди обертання Юпітера і Марса. Виконав дуже багато спостережень сонячних плям, зодіакального світла, комет, туманностей. Систематично спостерігав метеори і метеорні потоки, визначив радіанти багатьох потоків. 

 

На честь науковця (і також його кількох тезок) названо кратер на Місяці, кратер на Марсі.

 

Йоганн Фрідріх Юліус Шмідт помер 7 лютого 1884 р. в Афінах (Греція).

 

Докладніше про Йоганна Шмідта

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1