Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Улугбек (22.III.1394 — 27.Х.1449)

 

Uluhbek 

Узбецький астроном Улугбек (внук завойовника Тимура) народився 22 березня 1394 р. у м. Султані (територія сучасного Ірану). Ставши (1409) правителем Самарканда, приділяв увагу розвитку культури й науки. Заснував (1425) велику обсерваторію (її головним інструментом був квадрант радіусом 40 м — найбільший тоді в світі) для створення нових планетних таблиць. За результатами тридцятирічного циклу спостережень, що почалися 1417 р., самаркандські астрономи під керівництвом і за участі Улугбека склали каталог «Нові Гурганські таблиці». Він містить координати 1018 зір, визначені з високою точністю (це було останнє слово середньовічної астрономії) вперше з часів Гіппарха.

 

Упродовж тривалого часу каталог Улугбека був кращим у світі (в Європі його видали у 1665 р. в Оксфорді й потім перевидавали багато разів).

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 2439 Улугбек, Астрономічний інститут імені Улугбека (Ташкентська астрономічна обсерваторія).

 

Улугбек помер 27 жовтня 1449 р. в Самарканді (Узбекистан).

 

Докладніше про Улугбека

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1