Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Віппл Лоуренс Фред (5.XI.1906 — 30.VIII.2004)

 

Vippl 

Американський астроном Фред Лоуренс Віппл народився 5 листопада 1906 р. в Ред-Оук (штат Айова). Здобувши (1927) вищу освіту в Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі, протягом 1927—1929 рр. був викладачем університету в Берклі. У 1930—1931 роках працював у Лікській обсерваторії. Упродовж 1931—2001 рр. — в Гарвардському університеті й Гарвардській обсерваторії (у 1950—1977 рр. — професор астрономії). У 1955—1973 роках очолював Смітсонівську астрофізичну обсерваторію.

 

Галузь наукових інтересів Фреда Віппла — комети, метеори, планетарні туманності, еволюція зір і Сонячної системи. Одним з перших оцінив результати піонерських радіоастрономічних досліджень Карла Янського й разом з Леонардом Ґрінстейном розглянув можливу природу космічного радіовипромінювання. Відкрив один астероїд і шість комет (одну з них названо його ім’ям). Запропонував модель ядра комети як суміші льодів з вкрапленнями частинок метеорної речовини. Виконав багато фотографічних і радіоспостережень метеорів з метою вивчення верхньої атмосфери Землі.

 

Керував (1962—1973) програмою NASA з фотографування метеорів і пошуків метеоритів. Був (1958—1972) науковим консультантом NASA, керівником багатьох інших робіт цієї організації (служби оптичного стеження за штучними супутниками Землі, проектів довгострокових орбітальних астрономічних обсерваторій тощо).

 

На честь науковця названо (окрім комети Віппла) астероїд 1940 Віппл, обсерваторія Віппла в Аризоні.

 

Фред Лоуренс Віппл помер 30 серпня 2004 р. у Кембриджі (шт. Массачусетс).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1