Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічна дивина: знайдено найдальшу галактику з диском, що обертається

07 жовтня 2024

 

Дослідники виявили найвіддаленішу галактику схожу на Молочний Шлях. Ця спіральна галактика під назвою REBELS-25 здається такою ж упорядкованою, як і сучасні галактики, але ми бачимо її такою, якою вона була, коли вік Всесвіту становив лише 700 мільйонів років. Це дивно, оскільки, згідно з поточним розумінням формування галактик, очікується, що такі ранні галактики мають бути більш хаотичними. Обертання та структуру REBELS-25 виявлено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA), партнером якої є Європейська південна обсерваторія (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Створено найдокладнішу інфрачервону мапу Молочного Шляху

26 вересня 2024

 

Астрономи оприлюднили величезну інфрачервону мапу Молочного Шляху, яка містить понад 1,5 мільярда об’єктів — найдокладнішу з коли-небудь створених. За допомогою телескопа VISTA Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), наукова група спостерігала за центральними районами нашої галактики понад 13 років. Було отримано 500 терабайтів даних — це найбільший спостережний проєкт, який коли-небудь здійснювали за допомогою телескопа ESO.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Жансен Сезар Жюль П’єр (22.II.1824 — 23.XII.1907)

 

Zhansen 

Французький астроном П’єр Жюль Сезар Жансен народився 22 лютого 1824 р. в Парижі. Здобувши (1852) вищу освіту, викладав у ліцеї, працював домашнім учителем. Розпочав (1862) астрономічні спостереження у власній обсерваторії, обладнавши її у Парижі (підтвердив (1863), що Місяць не має атмосфери). 1865 р. став професором фізики в Архітектурній школі. З 1876 р. — директор новоствореної астрофізичної обсерваторії в Медоні (очолював її до останніх днів життя). У 1893 р. заснував й очолив обсерваторію на горі Монблан для вирішення задач астрофізики, земної фізики й метеорології.

 

Галузь наукових інтересів П’єра Жансена — фізика Сонця. Одним з перших застосував фотографію і спектральний аналіз в астрономії, головно для дослідження Сонця. Першим розпочав вивчати вибіркове поглинання світла земною атмосферою, внаслідок чого виникають телуричні лінії в спектрі Сонця. Застосував спектральний аналіз до вивчення холодних атмосфер інших планет. Отримав (1867) докази наявності водяної пари в атмосфері Марса. Спостерігав сонячні затемнення (в Італії, Індії, Алжирі, Іспанії), а також проходження Венери по диску Сонця (у 1874 р.) — в Японії.

 

Першим визначив природу сонячних протуберанців і створив метод, що дозволяє спостерігати їх не лише під час затемнень, сконструювавши (1869) для цього спектрогеліоскоп. Першим почав регулярне фотографування Сонця. Створив атлас фотографій поверхні Сонця, отриманих ним у 1876—1903 роках в Медонській обсерваторії. Неодноразово підіймався на повітряних кулях для спостережень Сонця або метеорних потоків.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі.

 

П’єр Жюль Сезар Жансен помер 23 грудня 1907 р. в Медоні.

 

Докладніше про П’єра Жюля Сезаря Жансена

 

Також про Жансена є ще інформація в замітці Л. Казанцевої «Ювілеї перших надхмарних” астрономічних спостережень».

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1