Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Знайдено докази того, що блакитні надгіганти можуть утворюватися внаслідок злиття двох зір

24 березня 2024

 

Міжнародна група дослідників, яку очолювали науковці з Інституту астрофізики Канарських островів (Instituto de Astrofísica de Canarias, IAC), знайшла підказки щодо природи деяких найяскравіших і найгарячіших зір у Всесвіті, які астрономи називають блакитними надгігантами. Хоча ці зорі можна спостерігати, їхнє походження було давньою загадкою, яка спричиняла дискусії протягом кількох десятиліть.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Колчинський Ілля Григорович (5.V.1913 — 2.I.2004)

 

Kolchynskii 

Доктор фізико-математичних наук Ілля Григорович Колчинський народився 3 травня 1913 р. у Києві. Здобувши (1938) вищу освіту на механіко-математичному факультеті Київського державного університету за спеціальністю «математик», навчався до 1941 р. в аспірантурі при кафедрі астрономії цього ж університету. Учасник 1941—1945 рр. Другої світової війни як командир взводу топорозвідки артилерійського полку. Протягом 1946—1948 років — старший науковий співробітник Астрономічної обсерваторії Київського університету. Упродовж 1949—1988 рр. працював у Головній астрономічній обсерваторії (ГАО) АН УРСР (з 1964 р. і до кінця 1975 р. обіймав посаду завідувача відділу фотографічної астрометрії, у 1976—1988 рр. був науковим консультантом ГАО).

 

Галузь наукових інтересів І.Г. Колчинського — атмосферна рефракція, явища мерехтіння зір та атмосферна турбулентність. Завдяки його зусиллям в ГАО був установлений і введений у дію один з перших телескопів — подвійний довгофокусний астрограф Тепфера-Штейнгеля, на якому виконували фотографічні спостереження для визначення точних положень планет, туманностей і вибраних зір.

 

Ініціатор (разом з А.Б. Онєгіною) всесоюзної кооперативної програми «Фотографічний огляд північного неба» (ФОН, 1975 р.), яка через 25 років була завершена створенням першої версії каталогу ФОНАК (ФОН + Астрографічний каталог), що містить положення, власні рухи та фотометричні характеристики понад 2 млн зір північного неба.

 

Автор монографії «Оптическая нестабильность земной атмосферы по наблюдениям звезд» (1967) і книжки «Наблюдения и факт в астрономии» (1982). Співавтор біографічного довідника «Астрономы» (1986 — друге видання).

 

Був незмінним керівником методологічного семінару ГАО та активним пропагандистом наукових знань (опублікував цілу низку популярних книжок, брошур і статей з астрономії). Брав активну участь в організації Київського планетарію (1952).

 

Докладніше про Іллю Колчинського:

А.О. Корсунь. Пам’яті Іллі Григоровича Колчинського (1913—2004)

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1