Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

Закон Габбла—Леметра — прямопропорційна залежність між швидкістю віддалення галактики v і відстанню до неї r (v = Нr, де Hстала Габбла), яка описує фундаментальну властивість нашого Всесвіту — його розширення, що бере початок від моменту Великого Вибуху. Закон установив у 1929 р. на основі спостережень галактик відомий астроном Е. Габблл (1889—1953).

 

Міжнародний астрономічний союз (МАС) у 2018 році ухвалив рішення змінити назву закону, який до того часу називали закон Габбла. Відтепер це закон Габбла—Леметра. В такий спосіб МАС віддає належне внеску бельгійського астрофізика, а також католицького священика, Жоржа Леметра в розвиток сучасної космології.

 

Резолюцію про перейменування закону Габбла подали та обговорили на XXX Генеральній асамблеї МАС, яка відбулася у Відні (Австрія) в серпні 2018 року. Окрім цього, всі індивідуальні члени МАС та молоді науковці — кандидати в члени МАС (11072 особи) мали змогу взяти участь в електронному голосуванні щодо цього питання, яке завершилося 26 жовтня 2018 року. Проголосувало 4060 особи (37%), з яких 78% «за», 20% «проти» і 2% утрималися.

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1