Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

Закон Габбла—Леметра — прямопропорційна залежність між швидкістю віддалення галактики v і відстанню до неї r (v = Нr, де Hстала Габбла), яка описує фундаментальну властивість нашого Всесвіту — його розширення, що бере початок від моменту Великого Вибуху. Закон установив у 1929 р. на основі спостережень галактик відомий астроном Е. Габблл (1889—1953).

 

Міжнародний астрономічний союз (МАС) у 2018 році ухвалив рішення змінити назву закону, який до того часу називали закон Габбла. Відтепер це закон Габбла—Леметра. В такий спосіб МАС віддає належне внеску бельгійського астрофізика, а також католицького священика, Жоржа Леметра в розвиток сучасної космології.

 

Резолюцію про перейменування закону Габбла подали та обговорили на XXX Генеральній асамблеї МАС, яка відбулася у Відні (Австрія) в серпні 2018 року. Окрім цього, всі індивідуальні члени МАС та молоді науковці — кандидати в члени МАС (11072 особи) мали змогу взяти участь в електронному голосуванні щодо цього питання, яке завершилося 26 жовтня 2018 року. Проголосувало 4060 особи (37%), з яких 78% «за», 20% «проти» і 2% утрималися.

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1