У гості до астрономів
Астрономічні обсерваторії (інститути), а також астрономічні музеї — цікаві об’єкти (з огляду на архітектуру, місце розташування, історію, а також людьми, які працюють в них) для екскурсій. Нині переважна більшість астрономічних обсерваторій світу відкриті для звичайних людей, тобто відвідати їх можна або у складі екскурсійної групи, або навіть індивідуально.
Усі українські астрономічні обсерваторії провадять науково-просвітницьку діяльність, зокрема приймають у себе організовані групи відвідувачів, влаштовуючи їм екскурсії, лекції, аматорські астрономічні спостереження тощо. Інформація про такі заходи є на сайтах обсерваторій.
• Головна астрономічна обсерваторія НАН України
• Астрономічна обсерваторія Київського національного університету імені Тараса Шевченка
• Миколаївська астрономічна обсерваторія
• Львівська астрономічна обсерваторія
• Одеська астрономічна обсерваторія
• Харківська астрономічна обсерваторія
Пропонують екскурсії і зарубіжні астрономічні наукові установи. Далі коротко про це (у матеріалі не йдеться про вартість екскурсій, бо ця інформація може змінюватися з часом, але в багатьох випадках відвідування безкоштовне).
Північна Америка
Одна з найбільших у світі астрономічних обсерваторій міститься на острові Гаваї. На вершині давно згаслого вулкану Мауна-Кеа на висоті понад 4 000 м над рівнем моря встановлено більше 10 різних телескопів серед яких два 10-метрові телескопи імені Кека.
Телескопи імені Кека. Фото з сайту www.keckobservatory.org
Обсерваторія Кека (W. M. Keck Observatory) залюбки ділиться своїми відкриттями зі світом, зокрема й шляхом організації екскурсій до своєї штаб-квартири. Тут відвідувачі мають можливість побачити моделі й фотографії двох 10-метрових телескопів імені Кека, а також почути про останні наукові відкриття та переглянути інформаційно-популярні програм. Є можливість придбати сувеніри і товари, зокрема футболки, головні убори й книги про обсерваторію Кека.
Докладніше про екскурсії на сайті обсерваторії www.keckobservatory.org
Цікавим екскурсійним об’єктом в США є Національна обсерваторія Кіт-Пік (Kitt Peak National Observatory), що міститься в пустелі Сонора неподалік від м. Туксон в штаті Аризона. На її території встановлено найбільшу кількість (серед усіх обсерваторій світу) різноманітних телескопів. Зокрема й відомий багатьом своєю незвичною архітектурою сонячний телескоп МакМата-Пірса з діаметром дзеркала 161 см.
Національна обсерваторія Кіт-Пік. Фото з сайту обсерваторії.
Про умови відвідин докладно йдеться на сайті обсерваторії www.noao.edu.
На горі Грема в Аризоні (у південно-східній частині штату) на висоті 3200 м над рівнем моря міститься обсерваторія Великого бінокулярного телескопа (The Large Binocular Telescope Observatory). Цей телескоп має два однакових 8,4-метрових головних дзеркал, встановлених на спільному монтуванні.
Великий бінокулярний телескоп в Аризоні. Фото з сайту http://oldweb.lbto.org.
З середини травня і до середини листопада організовують тури вихідного дня до міжнародної обсерваторії Маунт-Грема. Окрім вежі Великого бінокулярного телескопа, туристи відвідують також субміліметровий телескоп та Ватиканський телескоп нової технології (Vatican Advanced Technology Telescope).
Докладніше про екскурсії на сайті обсерваторії Великого бінокулярного телескопа www.lbto.org.
В Аризоні є ще одна «культова» астрономічна установа — обсерваторія Ловелла (Lowell Observatory). Вона розташована поблизу міста Флаґстафф у місцевості, яку визнано першим міжнародним парком темного неба. Обсерваторія знаменита тим, що в ній у 1930 р. Клайд Томбо відкрив планету Плутон (до 2004 р. дев’ята планета Сонячної системи).
Головний корпус обсерваторії Ловелла. Фото з сайту https://lowell.edu.
Докладніше про екскурсії на сайті обсерваторії https://lowell.edu.
Обсерваторія Мак-Дональд (McDonald Observatory), розташована в Західному Техасі, має спеціальний Центр для відвідувачів імені Френка Н. Беша, який працює щодня (окрім кількох святкових днів). Тут відвідувачам з допомогою різноманітних експонатів пояснюють про роботу астрономів. Центр має також театр і сувенірний магазин. Окрім цього в обсерваторії діє Парк телескопів; у ній влаштовують «зоряні вечірки» зі спостережень за небесними світилами та астрономічними явищами.
Амфітеатр і публічний парк телескопів у Центрі відвідувачів обсерваторії Мак-Дональд. Фото з сайту обсерваторії.
Докладніше про екскурсійні програми на сайті обсерваторії http://mcdonaldobservatory.org.
Обсерваторія Ґріффіта в Лос-Анджелесі не належить до наукових установ — вона є унікальним поєднанням публічної («народної») обсерваторії, планетарію та виставкового майданчика. Обсерваторія розташована на південному схилі гори Голлівуд і її видно з багатьох частин долини Лос-Анджелеса. Водночас обсерваторія — найкраще місце для спостереження всесвітньо відомого знаку Голлівуду.
Найпопулярніша у світі народна обсерваторія — обсерваторія Ґріффіта. Фото з сайту http://vevesworld.com/griffith-observatory.html.
Обсерваторія Ґріффіта одна з визначних пам’яток Південної Каліфорнії. Щороку її відвідує понад мільйон людей — це найбільш відвідувана публічна обсерваторія у світі.
Докладніше про екскурсійні та інші програми на сайті обсерваторії http://www.griffithobservatory.org.
Південна Америка (Чилі)
В Чилі містяться телескопи ще однієї астрономічної установи світового рівня — Європейської південної обсерваторії (ЄПО, її штаб-квартира розміщена у м. Ґархінґ поблизу Мюнхена). У пустелі Атакама нині діє кілька астрономічних обсерваторій, що входять до складу ЄПО. Серед них обсерваторія Паранал, де встановлено Дуже великий телескоп, а також триває спорудження на горі Сьєрра-Амазоне Європейського надзвичайно великого телескопа з поперечником дзеркала 39 метрів. Відвідати ці наукові установи не так просто. Потрібно обов’язково мати попередню домовленість про візит. Але прямої заборони, звісно, немає.
Майбутній Європейський надзвичайно великий телескоп. Фото з сайту www.eelt.org.uk.
Простіше відвідати обсерваторію Серро-Тололо (Cerro Tololo Observatory), розташовану в Чилійських Андах на висоті 2215 метрів над рівнем моря. Вона міститься неподалік від містечка Вікунья й обладнана кількома різними телескопами, найбільший з яких (телескоп імені Віктора Бланко) має поперечник дзеркала 4 метри.
Міжамериканська обсерваторія Серро-Тололо. Фото з сайту www.ctio.noao.edu.
Наприкінці ХХ ст. Міжамериканська обсерваторія Серро-Тололо спонсорувала будівництво за 9 км. від м. Вікунья публічної обсерваторії Мамаллука (Mamalluca Observatory). Нині вона залюбки приймає туристів. До послуг яких не лише виставковий зал, обладнаний мультимедіа, лекції і спостереження зоряного неба, але й сувенірна крамниця і кафе. На сайті обсерваторії є інформація також про інші астрономічні об’єкти в Чилі, розраховані на туристів.
Окрім астрономічних обсерваторій в Чилі є астрономічний готель Elqui Domos. Він міститься за 110 км від міста Ла-Серена і за 580 км від Сантьяго. Готель має трирівневі будиночки, збудовані так, що зі спальні через велике вікно видно велику ділянку неба. Зоряне небо можна спостерігати також з широкої тераси.
Будиночки-обсерваторії астрономічного готелю Elqui Domos. Фото з сайту www.elquidomos.cl.
Докладніше про умови проживання на сайті готелю Elqui Domos.
Африка
Південноафриканська астрономічна обсерваторія (South African Astronomical Observatory) міститься у зеленому південному передмісті Кейптауна, але її головні телескопи встановлено в Сазерленді. Науковці цієї обсерваторії намагаються донести результати своїх досліджень якомога доступніше до громадськості, а тому запрошують охочих відвідати штаб-квартиру обсерваторії в Кейптауні й спостережну станцію у Сазерленді.
Штаб-квартира обсерваторії в Кейптауні (у 1828—1971 рр. Королівська обсерваторія) — це адміністративні об’єкти, офіси, головна бібліотека, інженерні майстерні, музей й історичні телескопи. Увечері (з 20 год) відвідувачі мають змогу переглянути презентацію на певну астрономічну тему, відвідати музей та подивитися на зоряне небо у телескоп.
Павільйон телескопа Мак-Клін на території обсерваторії в Кейптауні. Фото з сайту www.astro4dev.org.
Астрономи Південноафриканської обсерваторії вважають, що відвідати Сазерленд має кожна людина, принаймні один раз. Тут біля села Карру можна побачити їхні головні телескопи. Науковці, щоправда, прохають узгодити з ними екскурсію. У такому разі вас зустріне гід у Центрі для відвідувачів.
Головні телескопи Південноафриканської обсерваторії в Карру. Фото з сайту www.astronomyinafrica.org.
Докладніше про умови відвідування на сайті обсерваторії www.saao.ac.za.
Австралія
Сіднейська обсерваторія діяла як наукова установа протягом 1858—1982 років, потім вона увійшла до складу Музею прикладного мистецтва і науки. Нині ця обсерваторія — важливий центр астрономічної освіти та місце, де можна подивитися на зоряне небо в телескоп. Вечірній тур обсерваторією триває 2 години (планетарій, спостереження у телескоп за хорошої погоди, історична виставка, сувенірний магазин). Візит до обсерваторії потрібно попередньо замовити.
Сіднейська обсерваторія. Фото з сайту https://maas.museum/sydney-observatory.
Докладніше про умови відвідування на сайті обсерваторії.
Найстаріша в Західній Австралії Пертська обсерваторія (Perth Observatory), яка нині міститься за 25 км на схід від Перта в Біклі, також організовує різноманітні тури для всіх охочих. Досвідчені гіди покажуть унікальну колекцію сучасних та історичних телескопів, щоб відвідувачі потрапили в захопливий світ астрономії і космічної науки.
Вечірня екскурсія в обсерваторії Перта. Фото з сайту www.perthobservatory.com.au.
У 2005 р. обсерваторію в Біклі внесли до переліку об’єктів охорони, як найстарішу обсерваторію, що досі діє в Австралії. Докладніше про умови відвідування на сайті обсерваторії www.perthobservatory.com.au.
Азія
Недалеко (30 км) від м. Алмати в гірській долині міститься Тянь-Шаньська астрономічна обсерваторія Астрофізичного інституту ім. В.Г. Фесенкова Міністерства науки Академії наук Республіки Казахстан. Майже поруч з обсерваторією лежить Велике Алматинської озеро — окраса цих місць. Його вода змінює колір залежно від пори року.
Тянь-Шаньська астрономічна обсерваторія. Фото з сайту www.heritagenet.unesco.kz.
Обсерваторія має 30-місний готель, де можна провести кілька днів, щоб не лише оглянути телескопи, але й отримати насолоду від гірської природою. Докладніше про Тянь-Шаньську астрономічну обсерваторію на її сайті.
Європа
Окрім потужної Європейської південної обсерваторії, що міститься в Чилі, Європа має ще два великі міжнародні астрономічні центри на Канарських островах — обсерваторію Тейде (на острові Тенеріфе) і обсерваторію Роке-де-лос-Мучачос (на острові Ла-Пальма). Вони підпорядковані Інституту астрофізики на Канарських островах, але мають міжнародний статус, бо, окрім Іспанії, ними опікуються ще декілька європейських країни.
Обсерваторія Тейде має інформаційний центр, де відбуваються лекції та семінари для туристів і учнів. Докладніше про умови відвідування на її сайті.
Екскурсія в обсерваторію на острові Ла-Пальма цікава тим, що в її програму входить відвідування Великого Канарського телескопа. Поперечник його дзеркала становить 11,35 метрів. Докладніше про умови відвідування цієї обсерваторії на її сайті.
Обсерваторія Роке-де-лос-Мучачос. Фото з сайту www.bia.iac.es.
Хоча нині в Чилі й на Канарських островах діють потужні європейські обсерваторії, національні астрономічні установи країн Європи також продовжують працювати. Важливою складовою такої роботи є популяризація і поширення астрономічних знань серед широких мас, серед іншого й шляхом організації екскурсій до обсерваторій. Оскільки майже кожна європейська країна має на своїй території астрономічну обсерваторію (часто навіть не одну), то далі названо тільки найвідоміші й найцікавіші з них з огляду на астрономічний туризм.
Паризька обсерваторія — перша в Європі державна астрономічна обсерваторія. Її заснували у 1667 році. Нині споруди обсерваторії є не тільки в Парижі, але також в Медоні й Нансе.
Будівля обсерваторії в Парижі. Фото з сайту http://fr.wikifun.com.
Про відвідини Паризької обсерваторії потрібно домовлятися заздалегідь, бо екскурсії тут влаштовують не часто. Під час екскурсії відвідувачів знайомлять з досягненнями обсерваторії, показують телескопи XIX ст., мапи зоряного неба. Окрема цікавинка — у спеціальній залі на другому поверсі міддю позначена лінія паризького меридіану.
Сайт обсерваторії https://www.obspm.fr.
Найвідомішою в світі, мабуть, є Гринвіцька обсерваторія. Її заснували у 1675 р., а від 1884 р. за нульовий меридіан (від якого ведуть облік географічної довготи та часових поясів) прийнято той, що пролягає через цю обсерваторію. Наприкінці 50-х років минулого століття королівську обсерваторію перенесли в село Герстмонсо, що за 70 км на південь від Лондона, а в будівлях у парку Гринвіча облаштували музей астрономічних і навігаційних інструментів, як частину Національного морського музею. Окрім цього спорудили планетарій. Тому відвідувачам цього просвітницького астрономічного центру є на що подивитися, є що побачити і послухати.
Гринвіцька королівська обсерваторія на тлі парку. Фото з сайту www.royalparks.org.uk.
Докладніше про умови відвідування Гринвіцької королівської обсерваторії на сайті www.rmg.co.uk.
Публічна обсерваторія Архенхольд в Берліні цікава як тим, що в ній у 1915 р. Альберт Айнштайн почитав першу публічну лекцію про загальну теорію відносності, так і своїм найдовшим у світі оптичним телескопом (його фокусна відстань становить 21 метр). Окрім цього в обсерваторії є Сонячно-фізичний кабінет, де можна побачити проекцію зображення диска Сонця діаметром 80 см і сонячного спектра триметрової довжини.
Над будинком обсерваторії Архенхольд видно трубу телескопа. Фото з сайту https://upload.wikimedia.org.
Докладніше про умови відвідування на сайті обсерваторії www.sdtb.de.
Молетська обсерваторія Інституту теоретичної фізики і астрономії Литви і єдиний у світі Музей етнокосмології містяться за 70 км від Вільнюса. В обсерваторії відвідувачі отримують інформацію про досягнення світової і литовської астрономії, мають змогу оглянути телескопи, послухати лекції. Докладніше про обсерваторію на її сайті.
Музей етнокосмології розташований на сусідньому пагорбі. Окрім незвичних експонатів та експозиції, тут також є невеликі телескопи для спостережень небесних світил.
Музей етнокосмології. Фото з сайту www.etnokosmomuziejus.lt.
Докладніше про умови відвідування на сайті музею www.etnokosmomuziejus.lt.
Нова Зеландія
На території Нової Зеландії є дуже гарна місцевість, де зоряне небо вражає своєю чистотою і прозорістю. Вона лежить на березі озера Текапо й саме тут в середині 60-х років минулого століття було збудовано астрономічну обсерваторію, нині підпорядковану Кентерберійському університету.
Обсерваторія Маунт Джон. Фото з сайту www2.phys.canterbury.ac.nz.
Докладніше про умови відвідування на сайті www.earthandskynz.com.
Національна астрономічна обсерваторія Японії (National Astronomical Observatory of Japan) — науково-дослідний інститут, який прагне бути відкритим для громадськості. Окрім сучасного наукового обладнання, відвідувачам демонструють історичні прилади. Це допомагає відчути потік історії, яка об’єднує минулі астрономічні спостереження з нинішніми.
Вежа 50-сантиметрового телескопа, який використовують під час екскурсій в Національній астрономічній обсерваторії Японії у м. Мітака. Фото з сайту www.nao.ac.jp.
Докладніше про умови відвідування на сайті обсерваторії www.nao.ac.jp.