Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Телескоп NICER дав змогу виміряти розміри нейтронних зір з високою точністю

18 квітня 2021

 

Матерія всередині нейтронних зір, щільних залишків після вибуху масивних зір, перебуває в найбільш незвичному стані, який можуть виміряти науковці. Тепер завдяки даним, отриманим за допомогою рентгенівського телескопа «Зонд для дослідження внутрішньої будови нейтронних зір» (Neutron star Interior Composition Explorer, NICER), який встановлено на Міжнародній космічній станції, вчені виявили: ця таємнича речовина стискається не так сильно, ніж передбачали деякі фізики.

Докладніше:

У далеких галактиках, що зливаються, виявлено подвійні надмасивні чорні діри

09 квітня 2021

 

За допомогою Космічного телескопа імені Габбла і космічного зонда «Гея» астрономи відкрили дві пари квазарів у далекому Всесвіті, що лежать близько один біля одного. Подальші спостереження методом спектроскопії, виконані на телескопі Джеміні північ (Gemini North), дали змогу побачити окремо кожен квазар в одній з цих далеких пар. Відстань між квазарами найменша, ніж в будь-якій іншій парі квазарів, виявлених так далеко від Землі. Це відкриття є вагомим доказом існування подвійних надмасивних чорних дір, а також важливим з огляду на розумінням злиття галактик у ранньому Всесвіті.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 18 02 21v

 

Міжнародна група дослідників не знайшла жодних доказів групування транснептунових об’єктів у намаганні спростувати ідею існування небесного об’єкта, який називають «Планета дев’ять» (Planet Nine). Група підготувала статтю, в якій описує свої висновки, і завантажила її на сервер попередніх публікацій arXiv.

 

Ще в 2016 році група дослідників з Каліфорнійського технологічного інституту (КТІ) оголосила, що знайшла докази існування планети на околиці Сонячної системи. Вони назвали її «Планета дев’ять».Науковці стверджували: їхні спостереження за унікальним скупченням транснептунових об’єктів (астероїдів за орбітою Нептуна) вказували на те, що досі невідома велика планета чинила на них гравітаційний вплив. Дослідники також припустили, що можливість утворення групи об’єктів, яку вони спостерігали, є випадковою лише з імовірністю 0,007%. Вони навіть зайшли так далеко, що обчислили можливі розміри планети.

 

Тепер в рамках нових зусиль щодо пошуків Планети дев’ять, дослідники стверджують ― унікальне скупчення об’єктів, яке спостерігала група з КТІ, було сприйняте ними за природне утворення через спосіб спостереження транснептунових об’єктів. Оскільки вони лежать далеко, їх можна побачити лише тоді, коли вони містяться на небесній сфері поруч із Сонцем. Щоб побачити їх за допомогою телескопа, астрономам у певний день потрібно зосередитись на одній конкретній ділянці неба, що й приводить до думки про існування групи.

 

Щоб продемонструвати, що таку картину можна пояснити спостереженнями, які виконала група в КТІ, дослідники отримали дані з багатьох телескопів, встановлених у різних частинах світу. За їх допомогою виконувались спостереження 14 транснептунових об’єктів — жоден із яких не був об’єктом дослідження, виконаного в КТІ. Потім науковці проаналізували дані про еліптичні орбіти транснептунових об’єктів й виконали моделювання, щоб показати: ці тіла не утворюють груп, на які впливає гравітаційна сила великої невідомої планети.

 

Дослідники припускають, що скупчення, яке спостерігала група з КТІ, не є наслідком дії гравітації великої планети. Транснептунові об’єкти, які побачила ця група, просто опинилися в тому місці, куди науковці направили свої телескопи. Автори нового дослідження визнають: їхні результати не повністю заперечують можливість існування Планети дев’ять, але припускають, що це робить її існування набагато менш імовірним.

 

За інф. з сайту https://phys.org підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1