Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Швидкість обертання Урана визначено з безпрецедентною точністю

10 квітня 2025

Міжнародна група астрономів за допомогою космічного телескопа Хаббл NASA/ESA провела нові вимірювання внутрішньої швидкості обертання Урана за допомогою нової методики, досягнувши рівня точності, що в 1000 разів перевищує попередні оцінки. Проаналізувавши спостереження телескопа Хаббл за полярними сяйвами Урана протягом більше ніж десяти років, дослідники уточнили період обертання планети та встановили важливу нову точку відліку для майбутніх планетних досліджень.

Визначення внутрішньої швидкості обертання планети є складним завданням, особливо для Урану, де прямі вимірювання неможливі. Команда під керівництвом Лорана Ламі (з LIRA, Observatoire de Paris-PSL і LAM, Екс-Марсельський університет, Франція) розробила інноваційний метод відстеження обертального руху полярних сяйв Урана, які формуються у верхніх шарах атмосфери потоком енергетичних частинок поблизу магнітних полюсів планети.

Цей метод показав, що Уран завершує повний оберт за 17 годин, 14 хвилин і 52 секунди — на 28 секунд більше, ніж оцінка, отримана НАСА «Вояджер-2» під час його прольоту в 1986 році. 

Read more

Пошук інформації на порталі

news 18 02 21v

 

Міжнародна група дослідників не знайшла жодних доказів групування транснептунових об’єктів у намаганні спростувати ідею існування небесного об’єкта, який називають «Планета дев’ять» (Planet Nine). Група підготувала статтю, в якій описує свої висновки, і завантажила її на сервер попередніх публікацій arXiv.

 

Ще в 2016 році група дослідників з Каліфорнійського технологічного інституту (КТІ) оголосила, що знайшла докази існування планети на околиці Сонячної системи. Вони назвали її «Планета дев’ять».Науковці стверджували: їхні спостереження за унікальним скупченням транснептунових об’єктів (астероїдів за орбітою Нептуна) вказували на те, що досі невідома велика планета чинила на них гравітаційний вплив. Дослідники також припустили, що можливість утворення групи об’єктів, яку вони спостерігали, є випадковою лише з імовірністю 0,007%. Вони навіть зайшли так далеко, що обчислили можливі розміри планети.

 

Тепер в рамках нових зусиль щодо пошуків Планети дев’ять, дослідники стверджують ― унікальне скупчення об’єктів, яке спостерігала група з КТІ, було сприйняте ними за природне утворення через спосіб спостереження транснептунових об’єктів. Оскільки вони лежать далеко, їх можна побачити лише тоді, коли вони містяться на небесній сфері поруч із Сонцем. Щоб побачити їх за допомогою телескопа, астрономам у певний день потрібно зосередитись на одній конкретній ділянці неба, що й приводить до думки про існування групи.

 

Щоб продемонструвати, що таку картину можна пояснити спостереженнями, які виконала група в КТІ, дослідники отримали дані з багатьох телескопів, встановлених у різних частинах світу. За їх допомогою виконувались спостереження 14 транснептунових об’єктів — жоден із яких не був об’єктом дослідження, виконаного в КТІ. Потім науковці проаналізували дані про еліптичні орбіти транснептунових об’єктів й виконали моделювання, щоб показати: ці тіла не утворюють груп, на які впливає гравітаційна сила великої невідомої планети.

 

Дослідники припускають, що скупчення, яке спостерігала група з КТІ, не є наслідком дії гравітації великої планети. Транснептунові об’єкти, які побачила ця група, просто опинилися в тому місці, куди науковці направили свої телескопи. Автори нового дослідження визнають: їхні результати не повністю заперечують можливість існування Планети дев’ять, але припускають, що це робить її існування набагато менш імовірним.

 

За інф. з сайту https://phys.org підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1