Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Виявлено найближчу до Землі пару надмасивних чорних дір

30 листопада 2021

За допомогою Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) виявлено найближчу до Землі пару надмасивних чорних дір, які коли-небудь спостерігали астрономи. Відстань між цими об’єктами також набагато менша, ніж в будь-якої іншої, відомої нині, паринадмасивних чорних дір. Зрештою вони зіллються в одну гігантську чорну діру.

Докладніше:

Нове світло на процеси, що стоять за сонячними виверженнями

17 листопада 2021

Нові дослідження сильних магнітних полів, що утворюються всередині Сонця і спричиняють сильні виверження речовини з його поверхні, можуть допомогти передбачати сонячні спалахи.

 

Математики і астрофізики з Великобританії та Італії всебічно змоделювали появу скручених магнітних полів у сонячній атмосфері та перевірили свої моделі за допомогою спостережень. Це стало проривом для розуміння процесу, внаслідок якого відбуваються сонячні спалахи. Статтю науковців оприлюднив журнал Nature Communications.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 23 01 21mНадзвичайно гарячий зовнішній шар атмосфери Сонця, корона, має зовсім інший хімічний склад, ніж холодніші внутрішні шари, і причина цього бентежить науковців десятиліттями. Одне з пояснень полягає в тому, що в середньому шарі (хромосфері) магнітні хвилі спричиняють розподіл сонячної плазми на різні компоненти. У корону проникають лише іони, а нейтральні частинки залишаються в нижчому шарі. Цей процес приводить до накопичення таких елементів, як залізо, кремній та магній у зовнішній атмосфері нашої зорі.

 

У новому дослідженні, результати якого оприлюднив The Astrophysical Journal, науковці використали спостережні дані, отримані за допомогою сонячного телескопа Данна в Нью-Мексико (США) та космічної сонячної обсерваторії Hinode і Обсерваторії сонячної динаміки NASA, щоб виявити зв’язок між магнітними хвилями в хромосфері та ділянками корони з великою кількістю іонізованих частинок.

 

news 23 01 21 vНавколоземна сонячна обсерваторія Hinode («Світанок»), якою управляє Агентство аерокосмічних досліджень Японії (Japan Aerospace eXploration Agency, JAXA). Фото з сайту JAXA.

 

Головний автор дослідження доктор Дебора Бейкер (Deborah Baker) з кафедри космосу та кліматології Університетського коледжу Лондона (UCL Space & Climate Physics) зазначила: «Різний хімічний склад внутрішнього та зовнішнього шарів атмосфери Сонця вперше виявили понад 50 років тому. Ця загадка досі є одним з невирішених питань в астрофізиці. Відмінність в складі дивовижна, зважаючи на те, що шари фізично пов’язані, а речовина в корону потрапляє з фотосфери. Тепер, завдяки унікальній комбінації наземних і космічних спостережень за сонячною атмосферою, виконаних майже одночасно, вдалося остаточно виявити магнітні хвилі в хромосфері і пов’язати їх з великою кількістю елементів у короні яких немає у внутрішній атмосфері Сонця».

 

«Визначення процесів, що формують корону, має вирішальне значення, адже ми намагаємося краще зрозуміти сонячний вітер — потік заряджених частинок, що витікає від Сонця і може пошкодити космічні апарати та інфраструктуру на Землі. Наші нові відкриття дають змогу аналізувати сонячний вітер і з’ясувати його джерело в атмосфері Сонця», — сказала Бейкер.

 

Теорію про існування магнітних хвиль — електромагнітних хвиль у плазмі та коливань іонів, що рухаються в певному напрямку, — вперше було висунуто в 1942 р. Згідно з нинішніми уявленнями ці хвилі виникають внаслідок того, що в короні щосекунди трапляються мільйони наноспалахів чи міні-спалахів.

 

Група науковців, виконуючи дослідження, простежила напрямок хвиль, моделюючи діапазон магнітних полів, і виявила, що хвилі, які відбиваються в хромосфері, ймовірно, магнітно пов’язані з ділянками корони з великою кількістю іонізованих частинок.

 

Доктор Марко Станґаліні (Marco Stangalini) з Італійського космічного агентства і Національного інституту астрофізики (Рим), учасник дослідження, зазначив: «Різниця в хімічному складі між надрами, фотосферою та короною є особливістю не лише Сонця, але й інших зір. А тому, спостерігаючи за нашою локальною лабораторією, Сонцем, ми можемо в цілому покращити розуміння Всесвіту».

 

Дослідники вважають, що їхні результати створюють основу для майбутніх досліджень, зокрема на підставі даних від космічного зонда Solar Orbiter — місії Європейського космічного агентства, яка має отримати знімки Сонця з великою просторовою роздільною здатністю. Космічний апарат, що стартував у лютому минулого року, оснащений приладами, які були запропоновані, розроблені та побудовані в Університетському коледжі Лондона.

 

За інф. з сайту https://phys.org підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1