Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Найвіддаленіший квазар проливає світло на те, як ростуть чорні діри

14 січня 2021

 

Група астрономів, яку очолювали науковці з Аризонського університету, спостерігала квазар на відстані 13,03 мільярда світлових років від Землі — найвіддаленіший натепер квазар. Зважаючи на таку відстань, це означає, що квазар існував уже через 670 мільйонів років після Великого Вибуху, коли вік Всесвіту становив лише 5% від його теперішнього віку. Квазар містить надмасивну чорну діру, маса якої еквівалентна масі 1,6 мільярда Сонць.

Докладніше:

Виявлено віддалену галактику, що втрачає здатність утворювати зорі

11 січня 2021

 

Галактики починають «вмирати», коли перестають утворювати зорі, проте досі астрономи ніколи чітко не бачили початку цього процесу в далекій галактиці. За допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA), яку використовує також Європейська південна обсерваторія (European Southern Observatory, ESO), астрономи спостерігали галактику, що викинула майже половину газу, потрібного їй для формування зір. Цей викид відбувається з дивовижною швидкістю: галактика втрачає протягом року кількість газу, що еквівалентна 10 000 мас Сонця. Науковці вважають, що ця разюча подія спричинена зіткненням з іншою галактикою. Нове відкриття може спонукати астрономів до переосмислення того, як у галактиках перестає діяти процес утворення нових зір.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

news 03 12 20 v

 

Часто кажуть, що ми ще не виявили частинок темної матерії. Це не зовсім так. Ми не виявили частинок, носіїв холодної темної матерії, але виявили нейтрино. Ці частинки мають масу, але не сильно взаємодіють зі світлом, тому вони є формою темної матерії. Хоча нейтрино не розкривають загадку темної матерії, однак їхня роль у будові та еволюції нашого всесвіту є суттєвою.

 

 

news 03 12 20 1Можливі пояснення природи темної матерії. Фото з сайту www.universetoday.com.

 

З наявних у нас доказів темної матерії, таких як скупчення галактик і гравітаційне лінзування, ми знаємо, що більшість темної матерії має бути холодною. Це означає, що її носієм, найімовірніше, є масивні частинки. Запропоновано низку кандидатів, від екзотичних частинок, названих аксіонами, до крихітних первинних чорних дір. Поки відповіді не знайдено. Однак, хоча більша частина темної матерії має бути холодною, інша її частина, тепла або гаряча, також може відігравати свою роль у Всесвіті.

 

news 03 12 20 2Нейтрино бувають трьох типів. Фото з сайту www.universetoday.com.

 

Нейтрино — це форма гарячої темної матерії. Температура речовини визначається швидкістю її частинок. Оскільки нейтрино рухаються майже зі швидкістю світла, вони є формою гарячої матерії. Тривалий час науковці вважали, що нейтрино безмасові, і, отже, не можуть бути частиною темної матерії. Потім у 1990-х роках було виявлено, що вони мають, хоча й малу, масу. Вона така мала, що ми досі не знаємо її значення. Нам лише відомо, що нейтрино мають масу, бо нейтрино можуть змінюватися з плином часу завдяки процесу, який називають осциляції нейтрино. Це було б неможливо, якби нейтрино не мали маси і рухались зі швидкістю світла.

 

Отже, нейтрино є частиною темної матерії, але яку роль вони відіграють? Саме це питання нещодавно висвітлив у публікації the Astrophysical Journal. Автори публікації виконали комп’ютерне моделювання того, як нейтрино взаємодіють у космічному масштабі. Оскільки маса нейтрино невідома, науковці створили модель, в якій вони могли змінювати масу, щоб вивчити різні результати. Виявилося, що хоча нейтрино, зазвичай, накопичуються навколо галактик, їхня справжня поведінка в тому, щоб перешкоджати накопиченню холодної темної матерії. Значення величини такої перешкод залежить від маси нейтрино.

 

Раніше виконані дослідження показали, як маса нейтрино може вплинути на космічну еволюцію, але ця робота показує, як нейтрино можуть впливати на холодну темну матерію. Можливо, у подальшому астрономи використають скупчення галактик, щоб встановити масу нейтрино. Тобто скористаються наймасивнішими об’єктами у Всесвіті для вимірювання частинок з найменшою масою. Це яскрава ідея, яка була б дуже класною.

 

За інф. з сайту www.universetoday.com підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1