Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Найвіддаленіший квазар проливає світло на те, як ростуть чорні діри

14 січня 2021

 

Група астрономів, яку очолювали науковці з Аризонського університету, спостерігала квазар на відстані 13,03 мільярда світлових років від Землі — найвіддаленіший натепер квазар. Зважаючи на таку відстань, це означає, що квазар існував уже через 670 мільйонів років після Великого Вибуху, коли вік Всесвіту становив лише 5% від його теперішнього віку. Квазар містить надмасивну чорну діру, маса якої еквівалентна масі 1,6 мільярда Сонць.

Докладніше:

Виявлено віддалену галактику, що втрачає здатність утворювати зорі

11 січня 2021

 

Галактики починають «вмирати», коли перестають утворювати зорі, проте досі астрономи ніколи чітко не бачили початку цього процесу в далекій галактиці. За допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA), яку використовує також Європейська південна обсерваторія (European Southern Observatory, ESO), астрономи спостерігали галактику, що викинула майже половину газу, потрібного їй для формування зір. Цей викид відбувається з дивовижною швидкістю: галактика втрачає протягом року кількість газу, що еквівалентна 10 000 мас Сонця. Науковці вважають, що ця разюча подія спричинена зіткненням з іншою галактикою. Нове відкриття може спонукати астрономів до переосмислення того, як у галактиках перестає діяти процес утворення нових зір.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

Дослідники, які працюють з Дуже великим телескопом (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), спостерігали надзвичайну планету. На думку науковців на ній ідуть дощі із заліза. Упродовж світлої частини доби температура на цій надгарячій гігантській екзопланеті піднімається вище 2400 градусів Цельсія. За такої температури відбувається випаровування металів. Сильний вітер переносить пари заліза на холодніший нічний бік планети, де вони конденсуються в краплі заліза.

 

news 11 03 20vНа цій ілюстрації показано вигляд екзопланети WASP-76b вночі. На денному боці дуже гарячої гігантської екзопланети температура піднімається вище 2400 градусів Цельсія. Цього достатньо для випаровування металів. Сильний вітер переносить пари заліза на холодніший нічний бік, де вони конденсується в краплі заліза. У лівій частині зображення видно термінатор — межу, що розділяє денний і нічний боки екзопланети. Фото з сайту www.eso.org.

 

«Можна сказати, що на цій планеті дощові вечори, але дощі йдуть залізні», — говорить Девід Еренрайх (David Ehrenreich), професор Женевського університету в Швейцарії. Він очолював дослідження екзотичної екзопланети WASP-76b, результати якого оприлюднив журнал Nature. Планета лежить від Землі на відстані приблизно 390 світлових років у напрямку сузір’я Риб.

 

Це дивне явище спричинене тим, що планета «залізних дощів» постійно обернена до своєї материнської зорі одним боком, де завжди день, а її нічний бік завжди у вічній темряві. Як і Місяць на орбіті навколо Землі, WASP-76b є «припливно захопленою» планетою: її період обертання навколо осі такий, як і навколо зорі.

 

Це відео показує орбіту дивної екзопланети WASP-76b навколо її материнської зорі WASP-76. Як і Місяць на орбіті навколо Землі, WASP-76b є «припливно захопленою» планетою: її період обертання навколо осі такий, як і навколо зорі. Система міститься від Землі на відстані приблизно 390 світлових років у напрямку сузір’я Риб. Відео з сайту www.eso.org.

 

На денний бік екзопланети від її материнської зорі потрапляє в тисячі разів більше випромінювання, ніж на Землю від Сонця. Там так жарко, що молекули розпадаються на атоми, а метали, зокрема залізо, випаровуються в атмосферу. Висока різниця температур між денною та нічною сторонами призводить до сильних вітрів, що переносять пари заліза з спекотного денного боку на нічний холодніший бік, де температура знижується приблизно до 1500 градусів Цельсія.

 

Дослідження WASP-76b виявило не лише ріжні денно-нічні температури, але й чітку відмінність хімії між денним і нічним боком на екзопланеті. За допомогою нового приймача ESPRESSO на VLT ESO в чилійській пустелі Атакама, астрономи вперше виявили хімічні зміни на дуже гарячому газовому гіганті. Знайдено сильний лінії пари заліза на термінаторі, межі, що відокремлює денний і нічний боки планети. «Однак дивно, ми не виявили пари заліза в районі, де є ранок», — сказав Еренрайх. Причина, за його словами, полягає в тому, що «на нічному боці цієї незвичної екзопланети йдуть залізні дощі».

 

«Спостереження показують, що в атмосфері WASP-76b парів заліза багато на її денному боці», — додала Марія Роза Запатеро Осоріо (María Rosa Zapatero Osorio), астрофізик Центру астробіології в Мадриді (Іспанія), керівник наукової групи-розробників ESPRESSO. «Частина цього заліза потрапляє на нічний бік внаслідок обертання планети та вітрів у атмосфері. Там залізо потрапляє в набагато холодніше середовище, конденсується і випадає дощем».

 

Цей результат отримано під час перших наукових спостережень, виконаних за допомогою ESPRESSO у вересні 2018 року науковим консорціумом, який створив цей інструмент: науковцями з Португалії, Італії, Швейцарії, Іспанії та ESO.

 

ESPRESSO (Echelle SPectrograph for Rocky Exoplanets and Stable Spectroscopic Observations) — ешелет-спектрограф для твердих екзопланет і стабільних спектроскопічних спостережень — спочатку був розроблений для пошуку екзопланет, схожих на Землю, навколо сонцеподібних зір. Однак він виявився суттєво універсальнішим. «Ми незабаром зрозуміли, що надзвичайна чутливість VLT та висока стабільність ESPRESSO дають змогу використовувати його для вивчення атмосфер екзопланет», — сказав Педро Фіґейра (Pedro Figueira), науковець, який відповідає на чилійському майданчику ESO за роботу ESPRESSO.

 

«Тепер ми маємо абсолютно новий спосіб, щоб слідкувати за кліматом на екзопланетах з дуже незвичними параметрами», — зазначив Еренрайх.

 

За інф. з сайту www.eso.org підготував Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1