Докладніше про Лікську астрономічну обсерваторію
Найбільший телескоп на вершині гори Гамільтона побачив світло 3 січня 1888 р. — від цієї дати офіційно бере свій початок діяльність Лікської астрономічної обсерваторії. Кошти на її будівництво Каліфорнійському університету надав Джеймс Лік, який незадовго до своєї смерті (1876) вніс у заповіт пункт про виділення певної суми на виготовлення телескопа, що був би найкращим і найпотужнішим на той час у світі.
Для будівництва обсерваторії утворили спеціальний фонд, відомий американський астроном Саймон Ньюкомб став науковим консультантом, а обладнання замовили в різних американських фірмах (лінзи для телескопа виготовила фірма «Алван Кларк і Сини» з Бостона). Після тривалих пошуків місця під обсерваторію було обрано гору Гамільтона, що за 46 км від м. Сан-Хосе в Каліфорнії. Таким чином Лікська обсерваторія стала першою у світі астрономічною обсерваторією, розміщеною в горах.
Обсерваторію розпочали будувати у 1880 р., і вже за рік у малому павільйоні почав працювати 12-дюймовий телескоп-рефрактор фірми А. Кларка. Через сім років став до ладу великий рефрактор з об’єктивом 91,44 см (після Йеркського — це другий розмірами телескоп-рефрактор у світі). У його фундаменті в 1887 р. облаштували могилу Джеймса Ліка, про яку нагадує лише меморіальна дошка з написом «Тут покоїться тіло Джеймса Ліка».
Вигляд будівлі Лікської обсерваторії у 1902 р. Фото з сайту https://astronomynow.com.
Першим директором Лікської обсерваторії став Едвард Голден, якого ще в 1874 р. запросили брати участь у її створенні (Голден розробив її остаточний проект і був головним консультантом під час будівництва). В обсерваторії працювали відомі астрономи Едвард Барнард (1888—1895), Вільям Воллес Кемпбелл (1891—1930), Ніколас Мейолл (1933—1942 рр. і 1945—1960 рр.) та ін.
У Лікській обсерваторії виконано багато астрономічних досліджень світового рівня. Тут, наприклад, було розпочато визначення променевих швидкостей зір з метою визначення руху Сонця в Галактиці.
У січні 2014 р. в Лікській обсерваторії став до ладу телескоп-робот (діаметр головного дзеркала становить 2,4 м), призначений для пошуку невеликих екзопланет біля відносно близьких до Землі зір. Телескоп обладнано спеціальним спектрографом, що дозволяє вести пошук не лише екзопланет, але й досліджувати яскраві спалахи наднових зір і гамма-сплески. Інструмент APF (Automated Planet Finder, Автоматичний шукач планет) — перша автоматизована система для пошуку планет біля інших зір.
Оскільки Каліфорнійський університет, якому належить Лікська обсерваторія, нині бере участь у програмі зі спорудження тридцятиметрового телескопа (ТМТ) на Гаваях, обсерваторія відчуває брак фінансування. Є навіть ідея її закрити, але багато мешканців Кремнієвої долини цього не підтримують.
Читайте також науково-популярну статтю В.С. Кислюка «Дарунок Джеймса Ліка (До 100-річчя заснування Лікської обсерваторії)»