Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Лікську астрономічну обсерваторію

 

 

Найбільший телескоп на вершині гори Гамільтона побачив світло 3 січня 1888 р. — від цієї дати офіційно бере свій початок діяльність Лікської астрономічної обсерваторії. Кошти на її будівництво Каліфорнійському університету надав Джеймс Лік, який незадовго до своєї смерті (1876) вніс у заповіт пункт про виділення певної суми на виготовлення телескопа, що був би найкращим і найпотужнішим на той час у світі.

 

Для будівництва обсерваторії утворили спеціальний фонд, відомий американський астроном Саймон Ньюкомб став науковим консультантом, а обладнання замовили в різних американських фірмах (лінзи для телескопа виготовила фірма «Алван Кларк і Сини» з Бостона). Після тривалих пошуків місця під обсерваторію було обрано гору Гамільтона, що за 46 км від м. Сан-Хосе в Каліфорнії. Таким чином Лікська обсерваторія стала першою у світі астрономічною обсерваторією, розміщеною в горах.

 

Обсерваторію розпочали будувати у 1880 р., і вже за рік у малому павільйоні почав працювати 12-дюймовий телескоп-рефрактор фірми А. Кларка. Через сім років став до ладу великий рефрактор з об’єктивом 91,44 см (після Йеркського — це другий розмірами телескоп-рефрактор у світі). У його фундаменті в 1887 р. облаштували могилу Джеймса Ліка, про яку нагадує лише меморіальна дошка з написом «Тут покоїться тіло Джеймса Ліка».

 

Lick Observatory

 

Вигляд будівлі Лікської обсерваторії у 1902 р. Фото з сайту https://astronomynow.com.

 

Першим директором Лікської обсерваторії став Едвард Голден, якого ще в 1874 р. запросили брати участь у її створенні (Голден розробив її остаточний проект і був головним консультантом під час будівництва). В обсерваторії працювали відомі астрономи Едвард Барнард (1888—1895), Вільям Воллес Кемпбелл (1891—1930), Ніколас Мейолл (1933—1942 рр. і 1945—1960 рр.) та ін.

 

У Лікській обсерваторії виконано багато астрономічних досліджень світового рівня. Тут, наприклад, було розпочато визначення променевих швидкостей зір з метою визначення руху Сонця в Галактиці.

 

У січні 2014 р. в Лікській обсерваторії став до ладу телескоп-робот (діаметр головного дзеркала становить 2,4 м), призначений для пошуку невеликих екзопланет біля відносно близьких до Землі зір. Телескоп обладнано спеціальним спектрографом, що дозволяє вести пошук не лише екзопланет, але й досліджувати яскраві спалахи наднових зір і гамма-сплески. Інструмент APF (Automated Planet Finder, Автоматичний шукач планет) — перша автоматизована система для пошуку планет біля інших зір.

 

Оскільки Каліфорнійський університет, якому належить Лікська обсерваторія, нині бере участь у програмі зі спорудження тридцятиметрового телескопа (ТМТ) на Гаваях, обсерваторія відчуває брак фінансування. Є навіть ідея її закрити, але багато мешканців Кремнієвої долини цього не підтримують.

 

Читайте також науково-популярну статтю В.С. Кислюка «Дарунок Джеймса Ліка (До 100-річчя заснування Лікської обсерваторії)»

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1