Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Парки і заповідники темного неба

 

 

Зоряне небо найкраще спостерігати там, де його не засмічує будь-яке світло. Великі міста й навіть маленькі містечка, де є яскраве вуличне освітлення, це не ті місця на Землі, звідки можна побачити справжнє небо, усіяне «безліччю» зір. Нині вже більше половини населення світу проживає в районах з помітним світловим забрудненням, а на поверхні нашої планети лишається все менше місць, де світло не заважає бачити зоряне небо таким, яким воно є у природі насправді.

 

Проти забруднення нічного неба штучним світлом виступає Міжнародна асоціація збереження темного неба (International Dark-Sky Association, IDA). Одна з пропозицій цієї організації — використовувати зовнішнє освітлення максимально ефективно, власне, тільки з цією метою. Наприклад, використовувати для вуличних ліхтарів лампи, що направляють світло тільки вниз, а не в небо.IDA визначає рівень темного неба за власною системою: найвищий рівень — 24-й, коли затемнення, як у кімнаті фотографа для проявки плівок, і поділяє місця з темним небом на кілька категорій (докладніше про це тут http://darksky.org/idsp/), зокрема, це парки й заповідники темного неба. До слова, міста посідають місця не вищі за 15 — 16.

 

До таких місць приїздять не лише аматори астрономії, але й пересічні громадяни, щоб неозброєним оком побачити справжню красу нічного неба.

 

Далі докладніше про парки й заповідники темного неба (визнані IDA), а також про найвідоміші місця з темним небом на Землі.

 

Австралія і Нова Зеландія

 

Африка

 

Європа

 

Південна Америка

 

Північна Америка (США і Канада)

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1