Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Парки і заповідники темного неба

 

 

Зоряне небо найкраще спостерігати там, де його не засмічує будь-яке світло. Великі міста й навіть маленькі містечка, де є яскраве вуличне освітлення, це не ті місця на Землі, звідки можна побачити справжнє небо, усіяне «безліччю» зір. Нині вже більше половини населення світу проживає в районах з помітним світловим забрудненням, а на поверхні нашої планети лишається все менше місць, де світло не заважає бачити зоряне небо таким, яким воно є у природі насправді.

 

Проти забруднення нічного неба штучним світлом виступає Міжнародна асоціація збереження темного неба (International Dark-Sky Association, IDA). Одна з пропозицій цієї організації — використовувати зовнішнє освітлення максимально ефективно, власне, тільки з цією метою. Наприклад, використовувати для вуличних ліхтарів лампи, що направляють світло тільки вниз, а не в небо.IDA визначає рівень темного неба за власною системою: найвищий рівень — 24-й, коли затемнення, як у кімнаті фотографа для проявки плівок, і поділяє місця з темним небом на кілька категорій (докладніше про це тут http://darksky.org/idsp/), зокрема, це парки й заповідники темного неба. До слова, міста посідають місця не вищі за 15 — 16.

 

До таких місць приїздять не лише аматори астрономії, але й пересічні громадяни, щоб неозброєним оком побачити справжню красу нічного неба.

 

Далі докладніше про парки й заповідники темного неба (визнані IDA), а також про найвідоміші місця з темним небом на Землі.

 

Австралія і Нова Зеландія

 

Африка

 

Європа

 

Південна Америка

 

Північна Америка (США і Канада)

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1