Парки і заповідники темного неба
Зоряне небо найкраще спостерігати там, де його не засмічує будь-яке світло. Великі міста й навіть маленькі містечка, де є яскраве вуличне освітлення, це не ті місця на Землі, звідки можна побачити справжнє небо, усіяне «безліччю» зір. Нині вже більше половини населення світу проживає в районах з помітним світловим забрудненням, а на поверхні нашої планети лишається все менше місць, де світло не заважає бачити зоряне небо таким, яким воно є у природі насправді.
Проти забруднення нічного неба штучним світлом виступає Міжнародна асоціація збереження темного неба (International Dark-Sky Association, IDA). Одна з пропозицій цієї організації — використовувати зовнішнє освітлення максимально ефективно, власне, тільки з цією метою. Наприклад, використовувати для вуличних ліхтарів лампи, що направляють світло тільки вниз, а не в небо.IDA визначає рівень темного неба за власною системою: найвищий рівень — 24-й, коли затемнення, як у кімнаті фотографа для проявки плівок, і поділяє місця з темним небом на кілька категорій (докладніше про це тут http://darksky.org/idsp/), зокрема, це парки й заповідники темного неба. До слова, міста посідають місця не вищі за 15 — 16.
До таких місць приїздять не лише аматори астрономії, але й пересічні громадяни, щоб неозброєним оком побачити справжню красу нічного неба.
Далі докладніше про парки й заповідники темного неба (визнані IDA), а також про найвідоміші місця з темним небом на Землі.
• Африка
• Європа
• Північна Америка (США і Канада)