Астрономія у світових засобах масової інформації
Вигляд зоряного неба вражає майже кожну людину, різноманітні зображення астрономічних об’єктів привертають увагу красою барв, а таємниці чорних дір і безмежжя Всесвіту збуджують уяву й породжують зазвичай багато різних запитань до астрономів. Зважаючи на це, можна гадати, що астрономія є актуальною темою для засобів масової інформації у світі.
Але реальний стан справ інший (не беремо до уваги спеціалізовані періодичні видання астрономічного змісту). Новини, так чи інакше пов’язані з астрономією, подають багато різних ЗМІ. Стиль і форма подачі інформації в них доволі примітивні, розраховані на мало освіченого обивателя. Інший різновид матеріалів астрономічного змісту, які час од часу вміщують засоби масової інформації (газети й журнали) — інтерв’ю з відомим науковцями. Поза конкуренцією тут всесвітньо відомий Стівен Гокінг. Телебачення також не проявляє глибокого інтересу до астрономічних питань: все ті ж новини «для всіх» з красивими астрономічними картинками та фантастичні кінофільми з космічними сюжетами.
Отже, астрономію на глибокому рівні світові ЗМІ загалом висвітлюють дуже слабо, що, можливо, є певним парадоксом. Проте є кілька «проектів» гідних уваги. Найперший із них є насправді унікальним явищем — щомісячна телепрограма ВВС «Небо вночі» (The Sky At Night). Її з 24 квітня 1957 до 7 січня 2013 року вів Патрік Мур, відомий британський астроном-аматор і популяризатор астрономії. Перший випуск програми у 2013 р. хоча й вийшов з П. Муром, але на той час ведучий вже не був живим — він помер 9 грудня 2012 р. «Небо вночі» й зараз з новими ведучими є в ефірі ВВС.
2010 р. BBC та Science випустили телевізійну програму «Wonders of the Solar System» («Дивовижі Сонячної системи»). Вона мала п’ять частин (виходили окремими випусками), присвячені різним питанням Сонячної системи. Наприклад, перша частина мала назву «ІмперіяСонця». Ведучим програми був Брайан Кокс, відомий в Англії популяризатор науки, професор, фізик. Програму визнали однією з найуспішніших серед випущених каналом BBC Two в останні роки.
Телевізійну програму «Wonders of the Universe» («Дивовижі Всесвіту») 2011 р. спільними зусиллями випустили у Великобританії BBC, Discovery і Science. Ведучим програми був Брайан Кокс. Упродовж 2011 р. вийшло чотири програми, присвячені різним темам (час, гравітація, хімічні елементи для життя, світло). Ці програми з кінця вересня було показано на телебаченні в ранковий час для учнів середніх шкіл у рамках проекту BBC Learning Zone («Навчальна зона ВВС»). Зрештою з чотирьох програм створили 12 короткометражних (тривалістю приблизно 20 хв) науково-популярних фільмів.
2013 р. вийшли п’ять частин телевізійної програми під назвою «Wonders of Life» («Дивовижі життя»), а 2014 р. (також п’ять частин) — «Human Universe» («Всесвіт Людини»). Ведучим був Брайан Кокс.
2011 р. компанія BBC започаткувала телевізійну програму «Stargazing Live» («Спостереження зоряного неба наживо»), присвячену астрономії. Перший випуск програми (3, 4 і 5 січня) був приурочений до часткового сонячного затемнення 4 січня 2011 р., сполученню Юпітера й Урана, метеорному потоку Квадрантиди. Програма «Stargazing Live» виходила також у 2012 — 2015 роках. Її ведучими є кілька людей, серед яких фізик Брайан Кокс та астрономи Марк Томпсон і Люсі Ґрін. Програма виходить у прямому ефірі (наживо) з англійської обсерваторії Джодрелл-Бенк (тут 1957 р. встановлено найбільший у Великобританії і третій у світі розмірами радіотелескоп). Під час трансляції програми відбуваються включення сюжетів з астрономічних обсерваторій, спостережень астрономічних явищ, коментарів експертів тощо.
2015 р. програма вийшла в ефір не в січні, як у попередні роки, а в березні (18, 19 і двічі 20 числа). Це було зумовлено тим, що програму «підлаштували» до цікавого астрономічного явища — 20 березня 2015 р. відбулося повне сонячне затемнення.
Автори телевізійної передачі «Stargazing Live» вважають, що її потрібно оцінювати значно вище, ніж звичайну програму. призначену для перегляду по телевізору. Ідеться про надання людям інформації та підтримки, необхідних для практичних занять астрономією. Мабуть цей підхід справді дає результат, адже одночасно з виходом в ефір телевізійної програми по всій Великобританії відбуваються колективні спостереження зоряного неба, вечори «тротуарної астрономії» тощо. Такі заходи влаштовують місцеві астрономічні товариства й університети.
Сайт програми «Stargazing Live» упродовж тижня, коли вона виходить в ефір, відвідує майже 300 тис. людей. Відвідувачі можуть ставити запитання астрономічного змісту в кількох чатах, ділитися враженнями в Twitter, переглядати світлини в Flickr.
Телевізійна програма «Star Gazers» — єдина в світі щотижнева програма, яка упродовж п’яти хвилин розповідає про небесні об’єкти, доступні для спостережень неозброєним оком протягом наступного тижня.
Інший відомий телевізійний проект, присвячений астрономії, — науково-популярний серіал «Космос: особиста подорож» («Cosmos: A Personal Voyage»). Першу серію 13-частинного фільму астроном Карл Саґан (він був у серіалі в ролі оповідача) розпочав у 1980 р. словами: «Космос — це все, що є нині, чи коли-небудь було, або коли-небудьможебути. Ходімо зі мною». Фільм, що охоплював широке коло питань — від нашого місця у Всесвіті до збереження Землі, мав неймовірний успіх у глядачів. За його сценарієм було випущено книгу «Космос».
Фільм «Cosmos: A Personal Voyage» вміщено на сайті CosmoLearning.
2014 р. було випущено 13-серійний науково-популярний фільм «Космос: подорож крізь час і простір» (Cosmos: A Spacetime Odyssey), що повторює канву попереднього фільму і, певною мірою, є його продовженням. Фільм, звісно, створено з урахуванням нових знань про астрономічні об’єкти і з використанням сучасних можливостей візуалізації наукової інформації. Оповідачем у ньому є Ніл Деграсс Тайсон — астрофізик, відомий в США популяризатор науки, директор планетарію Гайдена.
Перейти на сайт фільму «Cosmos: A Spacetime Odyssey»
Було б, мабуть, дивним, коли б національне управління США з аеронавтики і дослідження космічного простору (National Aeronautics and Space Administration, NASA), що багато уваги приділяє популяризації не лише своєї діяльності, але й космічної науки загалом, не мало власного телебачення. Такий ресурс під назвою NASA TV існує, забезпечуючи в режимі реального часу висвітлення діяльності космічного агентства NASA. Канал транслює у прямому ефірі більшість подій, пов’язаних з діяльність агентства (запуски космічних кораблів і зондів, репортажі про результати виконання наукових місій тощо), а також розповідає про нові наукові відкриття, пов’язані, серед іншого, й з астрономією.
Перейти на сайт NASA TV
Останнім часом завдяки розвитку інформаційно-комунікаційних технологій набуває поширення процес прямих (чи в запису) телевізійних трансляцій публічних лекцій відомих науковців. Не оминув цей процес і астрономію. Маючи доступ до Інтернету, нині будь-хто може послухати лекції на астрономічні теми, які читають професійні астрономи в різних куточках світу. Прикладом таких лекцій є програми, які пропонує University of California Television (UCtv) — телебачення Каліфорнійського університету.
Перейти на сайт UCtv