Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Сюняєв Рашид Алійович (н. 1.III.1943 р.)

 

Siuniaiev 

Російський радянський астрофізик Рашид Алійович Сюняєв народився 1 березня 1943 р. у м. Ташкент (Узбекистан). Здобув (1966) вищу освіту в Московському фізико-технічному інституті. Протягом 1966—1968 рр. навчався в аспірантурі цього інституту під керівництвом Якова Зельдовича. У 1968—1974 роках працював в Інституті прикладної математики Академії наук СРСР. З 1974 р. — в Інституті космічних досліджень АН СРСР (завідувач відділу астрофізики високих енергій). Працює також в Інституті астрофізики Товариства імені Макса Планка (Німеччина).

 

Галузь наукових інтересів Рашида Сюняєва — астрофізика високих енергій, фізика міжгалактичного середовища, теорії фонового випромінювання Всесвіту, космологія. Виконав цикл фундаментальних робіт з питань взаємодії випромінювання і плазми в екстремальних астрофізичних умовах (у ранньому Всесвіті, компактних джерелах рентгенівського випромінювання, ядрах галактик і квазарах). Запропонував методи пошуку й ототожнення чорних дір і нейтронних зір (за випромінюванням речовини, що зазнає акреції). Розробив (разом з М.І. Шакурою) теорію дискової акреції на релятивістські зорі.

 

Разом із Яковом Зельдовичем передбачив зниження яскравистої температури реліктового випромінювання в напрямках на скупчення галактик внаслідок взаємодії низькочастотних фотонів з гарячим міжгалактичним газом (ефект Сюняєва-Зельдовича). Цей ефект дозволяє визначати розмір хмари газу, відстань до неї і швидкість її руху відносно фонового випромінювання, що натомість дає можливість визначати сталу Габбла й вік Всесвіту.

 

Керував радянсько-французьким експериментом з дослідження космічних гамма-спалахів на супутнику «Прогноз-9» і виконаним на борту орбітальної станції «Салют-7» експериментом з вивчення жорсткого рентгенівського випромінювання компактних галактичних джерел. Очолював наукову групу, яка виконувала спостереження за допомогою приладів, встановлених на модулі «Квант» (входив до складу орбітальної пілотованої космічної станції «Мир»), а також відповідала за астрофізичні спостереження з допомогою супутників «Гранат» й ІНТЕГРАЛ і здійснювала підготовку міжнародного астрофізичного проекту Спектр-Рентген-Гамма.

 

У Німеччині працює в галузі теоретичної астрофізики високих енергій та фізичної космології, а також бере участь в інтерпретації даних космічного апарату Європейського космічного агентства «Планк».

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1