Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Тихов Гавриїл Адріанович (1.V.1875 — 25.I.1960)

                                                                                                                                                   

Tykhov 

Російський і радянський астроном Гавриїл Адріанович Тихов народився 1 травня 1875 р. у м. Смолевичі (Білорусь). Здобувши (1897) вищу освіту в Московському університеті, продовжив (1898—1900) навчання в Паризькому університеті й одночасно був практикантом П’єра Жансена в Медонській обсерваторії. Протягом 1906—1941 рр. працював у Пулковській обсерваторії й викладав у Петроградському (Ленінградському) університеті (1919—1931). Організував (1919) і протягом 30 років очолював астрофізичне відділення в Державному природничому інституті імені П.Ф. Лесгафта в Ленінграді. З 1941 р. мешкав в Алма-Аті й працював у академічних установах. Ініціював створення Секторору астроботаніки Академії наук Казахської РСР (очолював його з 1947 року).

 

Галузь наукових інтересів Гавриїла Тихова — фотометрія та колориметрія зір і планет, атмосферна оптика. Одним із перших почав широко застосовувати метод світлофільтрів в астрономії. Під час великого протистояння Марса (1909) отримав його перші фотографії в різних ділянках спектра, за якими виявив відмінність розмірів і яскравості полярних шапок у різних променях, встановив існування блакитної димки в атмосфері планети. На підставі спостережень Марса в різних спектральних ділянках шукав докази існування рослинності на планеті (виконав порівняльні дослідження спектрофотометричних властивостей поверхні Марса і земної рослинності). Вважав, що такі дослідження є завданням нової науки, яку назвав «астроботаніка».

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, астероїд 2251 Тихов.

 

Гавриїл Адріанович Тихов помер 25 січня 1960 р. у м. Алма-Ата (Казахстан).

 

Докладніше про Гавриїла Адріановича Тихова

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1