Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Берлінську астрономічну обсерваторію

 

 

Рішення про заснування Берлінської обсерваторії було ухвалено 1700 р. одразу після свого утворення Академією наук Пруссії. Першу будівлю обсерваторії було споруджено 1711 р. у передмісті Берліна. 1835 р. спеціально для неї було побудовано приміщення в Берліні.

 

1913 р. обсерваторію перенесли в Бабельсберг за 30 км від Берліна. 1915 р. в обсерваторії став до ладу 65 см. рефрактор фірми «Карл Цейс», а 1924 р. було встановлено 122-сантиметровий телескоп — на той час другий розмірами телескоп у світі. (Після Другої світової війни його перевезли в СРСР і встановили в Кримській астрофізичній обсерваторії)

 

Berliner Sternwarte

 

Головна будувля Берлінської обсерваторії в Бабельсберзі (нині Астрофізичний інститут Потсдама). Фото з сайту www.uni-potsdam.de.

 

1931 р. до обсерваторії в Бабельсберзі було приєднано Зоннеберзьку обсерваторію, засновану Куно Гоффмейстером 1925 р. в Тюрингії. Наприкінці 60-х років минулого століття астрономічні установи (Бабельсберзька і Зоннеберзька обсерваторії, Потсдамська астрофізична обсерваторія, Таутенбурзька обсерваторія Карла Шварцшильда), що перебували на території Німецької демократичної республіки (НДР) було об’єднано в Центральний інститут астрофізики Академії Наук НДР. Невдовзі до нього також приєднали обсерваторію «Башта Ейнштейна» і сонячну обсерваторію в Тремсдорфі.

 

1992 р. після об’єднання Німеччини було засновано Потсдамський астрофізичний інститут Лейбніца, який фактично став наступником Берлінської обсерваторії. Він входить до складу Наукового товариства Лейбніца, що фінансує його роботу. Інститут провадить широкі дослідження в різних галузях астрономії (геліофізика й фізика зір, галактична й позагалактична астрономія, космологія тощо).

 

У Берлінській обсерваторії працювали відомі астрономи Йоганн Енке, Герман Струве, Йоганн Боде та ін. Найвідоміший результат роботи Берлінської обсерваторії — відкриття у 1846 р. Йоганном Ґалле планети Нептун.

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1