Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Берлінську астрономічну обсерваторію

 

 

Рішення про заснування Берлінської обсерваторії було ухвалено 1700 р. одразу після свого утворення Академією наук Пруссії. Першу будівлю обсерваторії було споруджено 1711 р. у передмісті Берліна. 1835 р. спеціально для неї було побудовано приміщення в Берліні.

 

1913 р. обсерваторію перенесли в Бабельсберг за 30 км від Берліна. 1915 р. в обсерваторії став до ладу 65 см. рефрактор фірми «Карл Цейс», а 1924 р. було встановлено 122-сантиметровий телескоп — на той час другий розмірами телескоп у світі. (Після Другої світової війни його перевезли в СРСР і встановили в Кримській астрофізичній обсерваторії)

 

Berliner Sternwarte

 

Головна будувля Берлінської обсерваторії в Бабельсберзі (нині Астрофізичний інститут Потсдама). Фото з сайту www.uni-potsdam.de.

 

1931 р. до обсерваторії в Бабельсберзі було приєднано Зоннеберзьку обсерваторію, засновану Куно Гоффмейстером 1925 р. в Тюрингії. Наприкінці 60-х років минулого століття астрономічні установи (Бабельсберзька і Зоннеберзька обсерваторії, Потсдамська астрофізична обсерваторія, Таутенбурзька обсерваторія Карла Шварцшильда), що перебували на території Німецької демократичної республіки (НДР) було об’єднано в Центральний інститут астрофізики Академії Наук НДР. Невдовзі до нього також приєднали обсерваторію «Башта Ейнштейна» і сонячну обсерваторію в Тремсдорфі.

 

1992 р. після об’єднання Німеччини було засновано Потсдамський астрофізичний інститут Лейбніца, який фактично став наступником Берлінської обсерваторії. Він входить до складу Наукового товариства Лейбніца, що фінансує його роботу. Інститут провадить широкі дослідження в різних галузях астрономії (геліофізика й фізика зір, галактична й позагалактична астрономія, космологія тощо).

 

У Берлінській обсерваторії працювали відомі астрономи Йоганн Енке, Герман Струве, Йоганн Боде та ін. Найвідоміший результат роботи Берлінської обсерваторії — відкриття у 1846 р. Йоганном Ґалле планети Нептун.

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1