Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Маунт-Вілсонівську астрономічну обсерваторію

 

 

Маунт-Вілсонівську астрономічну обсерваторію засновано 1904 р., а її офіційне відкриття відбулося 8 грудня 1908 р. Вона розміщена на горі Вілсон (висота над рівнем моря 1750 м) за 40 км від м. Пасадена у штаті Каліфорнія (США). Ініціатором створення обсерваторії та її першим директором був відомий американський астроном Джордж Еллері Гейл. Він планував створити обсерваторію для дослідження Сонця, а тому в її назві до 1917 р. було присутнє слово «сонячна».

 

Для створення обсерваторії Дж. Гейл залучив кошти Інституту Карнегі, а її телескопи було виготовлено за фінансової участі кількох меценатів. Наприклад, 1917 р. в обсерваторії став до ладу 2,54-метровий телескоп Гукера, споруджений на кошти американського мільйонера Джона Д. Гукера й фонду Карнегі. Першим інструментом цієї обсерваторії був горизонтальний сонячний телескоп Сноу, який перевезли з Йорка й ввели в дію в 1904 р. за проектом Дж. Гейла.

 

Mount Wilson Observatory

 

Сучасний вигляд території Маунт-Вілсонівської астрономічної обсерваторії. Вежа 2,54-метрового телескопа Гукера в центрі світлини. Фото з сайту www.scpr.org. 

 

У 1948—1970 рр. обсерваторію на горі Вілсон було адміністративно об’єднано з Паломарською астрономічною обсерваторією. Упродовж 1970—1980 рр. вона мала назву «Обсерваторія Гейла», а в 1980—1985 рр. її об’єднано з обсерваторією Лас-Кампанас (Чилі, пустеля Атакама).

 

Інститут Карнегі виконував дослідження в Маунт-Вілсонівській обсерваторії до 1985 р., припинивши роботу в ній після того, як вийшов з ладу телескоп Гукера (його роботу відновлено 1993 р.). Нині телескопи обсерваторії використовують Гарвардський, Південнокаліфорнійський і Каліфорнійський університети.

 

У Маунт-Вілсонівській обсерваторії працювали відомі астрономи Волтер Адамс, Френсіс Піз, Джордж Річі та ін.

 

Окрім сонячного телескопа Сноу (його зараз використовують в освітніх цілях) і телескопа Гукера, в Маунт-Вілсонівській обсерваторії встановлено 1,5-метровий телескоп Гейла і два баштові сонячні телескопи — висота вежі одного становить 18 м, а другого 46 м.

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1