Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Маунт-Вілсонівську астрономічну обсерваторію

 

 

Маунт-Вілсонівську астрономічну обсерваторію засновано 1904 р., а її офіційне відкриття відбулося 8 грудня 1908 р. Вона розміщена на горі Вілсон (висота над рівнем моря 1750 м) за 40 км від м. Пасадена у штаті Каліфорнія (США). Ініціатором створення обсерваторії та її першим директором був відомий американський астроном Джордж Еллері Гейл. Він планував створити обсерваторію для дослідження Сонця, а тому в її назві до 1917 р. було присутнє слово «сонячна».

 

Для створення обсерваторії Дж. Гейл залучив кошти Інституту Карнегі, а її телескопи було виготовлено за фінансової участі кількох меценатів. Наприклад, 1917 р. в обсерваторії став до ладу 2,54-метровий телескоп Гукера, споруджений на кошти американського мільйонера Джона Д. Гукера й фонду Карнегі. Першим інструментом цієї обсерваторії був горизонтальний сонячний телескоп Сноу, який перевезли з Йорка й ввели в дію в 1904 р. за проектом Дж. Гейла.

 

Mount Wilson Observatory

 

Сучасний вигляд території Маунт-Вілсонівської астрономічної обсерваторії. Вежа 2,54-метрового телескопа Гукера в центрі світлини. Фото з сайту www.scpr.org. 

 

У 1948—1970 рр. обсерваторію на горі Вілсон було адміністративно об’єднано з Паломарською астрономічною обсерваторією. Упродовж 1970—1980 рр. вона мала назву «Обсерваторія Гейла», а в 1980—1985 рр. її об’єднано з обсерваторією Лас-Кампанас (Чилі, пустеля Атакама).

 

Інститут Карнегі виконував дослідження в Маунт-Вілсонівській обсерваторії до 1985 р., припинивши роботу в ній після того, як вийшов з ладу телескоп Гукера (його роботу відновлено 1993 р.). Нині телескопи обсерваторії використовують Гарвардський, Південнокаліфорнійський і Каліфорнійський університети.

 

У Маунт-Вілсонівській обсерваторії працювали відомі астрономи Волтер Адамс, Френсіс Піз, Джордж Річі та ін.

 

Окрім сонячного телескопа Сноу (його зараз використовують в освітніх цілях) і телескопа Гукера, в Маунт-Вілсонівській обсерваторії встановлено 1,5-метровий телескоп Гейла і два баштові сонячні телескопи — висота вежі одного становить 18 м, а другого 46 м.

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1