Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Паломарську астрономічну обсерваторію

 

 

Паломарська астрономічна обсерваторія працює з 1948 р., коли до ладу став телескоп-рефлектор з діаметром головного дзеркала 5 м. Ідею створення цього телескопа запропонував відомий американський астроном Джордж Еллері Гейл наприкінці 20-х років минулого століття. У 1929 р. Фонд Рокфеллера виділив грант у шість мільйонів доларів для спорудження телескопа, а Дж. Гейл очолив комітет з його планування, конструювання й експлуатації.

 

Одночасно з роботою над новим телескопом розпочалися пошуки місця для облаштування обсерваторії. Таким було обрано гору Маунт-Паломар в Каліфорнії неподалік міста Сан-Дієго. Проте спорудження телескопа просувалося важко (його дзеркало вдалося виготовити лише з другої спроби), а тому тривало майже 20 років. Дж. Гейл помер у 1938 р., за 9 років до того, як телескоп, названий на його честь, став до ладу. Телескоп Гейла був найбільшим у світі доти, доки в 1977 р. не став до ладу 6-метровий Большой азимутальний телескоп (БТА) на Кавказі.

 

Palomar Observatory

 

Сучасний панорамний вигляд території Паломарської астрономічної обсерваторії. Праворуч на світлині вежа 5-метрового телескопа Гейла. Фото з сайту http://michaelbrundage.com.

 

Паломарська обсерваторія, окрім Телескопа Гейла, має 1,22 м Телескоп Самуеля Ошина, 46-см телескоп Шмідта, 1,5 м телескоп-рефлектор. 2012 р. в обсерваторії почав діяти автоматичний телескоп Robo-AO з адаптивною оптикою дзеркала діаметром 1,5 метра.

 

Упродовж 1949—1956 рр. за допомогою телескопа Шмідта було отримано 1758 фотографій зоряного неба в синіх і червоних променях і створено знаменитий фотографічний Паломарський атлас неба (див. розділ Мапи (карти) й атласи зоряного неба).

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1