Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Фабриціус Давид (9.III.1564 — 7.V.1617)

 

Fabrytzius Davyd 

Німецький астроном-аматор Давид Фабриціус народився 9 березня 1564 р. у містечку Езенс. Освіту здобув у м. Гельмштедт (земля Нижня Скасонія). Листувався з Тіхо Браге, Симоном Маріусом, Йоганном Кеплером. Багато подорожував, зокрема відвідав Тіхо Браге, коли той мешкав (1597—1599) у Вандсбеку (нині це район Гамбурга). Надав Кеплеру свої спостереження Марса, які той використовував разом із спостереженнями Браге для встановлення законів руху планет (Кеплер вважав Фабриціуса кращим після Тіхо Браге спостерігачем тих часів). Відкрив (1596) першу змінну зорю (Міра, тобто Дивовижна, в сузір’ї Кита — цю назву дав їй Ян Гевелій). Спостерігав (1604) незалежно від Ґалілео Ґалілея та Йоганна Кеплера Нову в сузір’ї Змієносця.

 

Його син Йоханнес (1587 — бл. 1615) також був астрономом. На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Давид Фабриціус помер (убитий з помсти селянином, якого він викрив у крадіжці) 7 травня 1617 р. у комуні Остель (Німеччина).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1