Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Снядецький Ян (29.VIII.1756 — 21.XI.1830)

 

Sniadetzkyi 

Польський вчений-енциклопедист (астроном, математик, філософ, педагог) Ян Снядецький народився 29 серпня 1756 р. у м. Жнін. Здобув освіту в Ягеллонському університеті в Кракові, а також у Ґеттінґені, Лейдені, Утрехті. Вивчав математику в Паризькому університеті у Лапласа і Д’Аламбера. З 1781 р. — професор математики і астрономії в Кракові. Виступив (1782) з ідеєю спорудження в Кракові астрономічної обсерваторії, яку відкрили через десять років (1792). Протягом 1792—1803 рр. — директор Краківської обсерваторії.

 

Відвідав (1767) Англію, де ознайомився з роботою обсерваторій в Гринвічі й Оксфорді. Разом з Вільямом Гершелем в його обсерваторії в Слау виконав спостереження подвійних зір, Урана, супутників Сатурна. У 1803—1805 рр. мешкав у Франції, Італії, потім повернувся до Кракова. Упродовж 1806—1825 років — професор Віленського університету (ректор у 1807—1815 рр.) і директор астрономічної обсерваторії.

 

Ян Снядецький — видатний польський вчений епохи Просвітництва, найбільший польський астрономом межі XVIII — XIX століть. Виконав наукові роботи з математики, астрономії, філософії, літератури, мовознавства. Пропагував вчення Миколи Коперника. Ще до зняття заборони на виклад вчення опублікував книгу про Коперника (1802), яка сприяла поширенню геліоцентричної теорії будови світу.

 

Систематично спостерігавастероїди, сонячній місячні затемнення. Виконував обчислення положень Сонця, Місяця і планет. Незалежно від Генріха Ольберса відкрив (1802) астероїд Паллада. Придбав нові інструменти для Віленської обсерваторії.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 1262 Снядецкія.

 

Ян Снядецький помер 21 листопада 1830 р. в маєтку Яшуни поблизу м. Вільно (тепер Вільнюс, Литва).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1