Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Гарвардську астрономічну обсерваторію

 

 

Гарвардську астрономічну обсерваторію засновано 1839 р. у м. Кембридж (штат Массачусетс, США). Вона є структурним підрозділом кафедри астрономії Гарвардського університету. Її ще називають «Обсерваторія Гарвардського коледжу».

 

Observatory Harvard

 

Вигляд будівлі Гарвардської астрономічної обсерваторії у 1851 р. Фото з сайту https://hea-www.harvard.edu.

 

Перший інструмент Гарвардської обсерваторії — телескоп-рефрактор з діаметром об’єктива 38 см. За його допомогою було зроблено перші якісні фотознімки Місяця і зір.

 

В обсерваторії працювало багато відомих астрономів, зокрема, Едвард Пікерінґ, Жорж Леметр, Генрієта Лівітт, Гарлоу Шеплі, Дональд Мензел.

 

Наукові здобутки Гарвардської обсерваторії належать до астрофотографії, створення каталогів, спектральної класифікація зір, вивчення змінних зір (фотометрія). Тут укладено зоряний каталог Генрі Дрейпера (Henry Draper Catalogue, HD), створено спектральну класифікацію зір (її називають гарвардською), відкрито залежність «період-світність» для цефеїд.

 

У 1973 р. шляхом об’єднання Гарвардської астрономічної обсерваторії та астрофізичної обсерваторії Смітсонівського інституту утворено Гарвард-Смітсонівський центр астрофізики. Його штаб-квартира розташована в Кембриджі (штат Массачусетс, США).

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1