Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Єркську астрономічну обсерваторію

 

 

Єркську обсерваторію засновано 1897 р. з ініціативи відомого американського астронома Джорджа Еллері Гейла. Він і перший ректор Чиказького університету Вільям Гарпер (лінгвіст за фахом) переконали мільйонера Чарльза Єркса (прототип Френка Каупервуда з романів Теодора Драйзера «Трилогія бажання») надати кошти на виготовлення телескопа-рефрактора, який би перевершив розміри найбільшого на той час телескопа Лікської обсерваторії. Єркський рефрактор з лінзою-об’єктивом 102 см досі є найбільшим телескопом такого типу у світі.

 

Yerkes observatory

 

Будівля Єркської астрономічної обсерваторії на поштівці початку ХХ ст. Фото з сайту www.hhhistory.com.

 

Обсерваторія міститься у м. Вільямс Бей (штат Вісконсин, США). Її також оснащено 40-дюймовим і 24-дюймовим (61 сантиметр) телескопами-рефлекторами й декількома меншими розмірами телескопами для освітніх цілей. Окрім наукової діяльності, обсерваторія виконує освітні функції, як структурний підрозділ відділу астрономії та астрофізики Чиказького університету.

 

В обсерваторії працювали відомі астрономи, зокрема, Едвард Барнард, Едвін Габбл, Отто Струве та ін.

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1