Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Єркську астрономічну обсерваторію

 

 

Єркську обсерваторію засновано 1897 р. з ініціативи відомого американського астронома Джорджа Еллері Гейла. Він і перший ректор Чиказького університету Вільям Гарпер (лінгвіст за фахом) переконали мільйонера Чарльза Єркса (прототип Френка Каупервуда з романів Теодора Драйзера «Трилогія бажання») надати кошти на виготовлення телескопа-рефрактора, який би перевершив розміри найбільшого на той час телескопа Лікської обсерваторії. Єркський рефрактор з лінзою-об’єктивом 102 см досі є найбільшим телескопом такого типу у світі.

 

Yerkes observatory

 

Будівля Єркської астрономічної обсерваторії на поштівці початку ХХ ст. Фото з сайту www.hhhistory.com.

 

Обсерваторія міститься у м. Вільямс Бей (штат Вісконсин, США). Її також оснащено 40-дюймовим і 24-дюймовим (61 сантиметр) телескопами-рефлекторами й декількома меншими розмірами телескопами для освітніх цілей. Окрім наукової діяльності, обсерваторія виконує освітні функції, як структурний підрозділ відділу астрономії та астрофізики Чиказького університету.

 

В обсерваторії працювали відомі астрономи, зокрема, Едвард Барнард, Едвін Габбл, Отто Струве та ін.

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1