Професійна астрономія у світі
Астрономія як наука існує дуже багато років, а тому на перший погляд такою ж давньою є і професія астронома. Але зараховувати до професійних астрономів вавилонських жерців, мислителів Стародавньої Греції чи астрологів Середньовічної Європи було би помилкою. Питання початку астрономії як професії не таке очевидне, хоча у світі здавна існували астрономічні центри (див. табл. Найвідоміші стародавні астрономічні центри світу), що зробили значний внесок у розвиток астрономії. Чи можна вважати професійним астрономом Тіхо Браге, який також був активним астрологом і практикував алхімію? Браге збудував дві астрономічні обсерваторії за кошти данського короля Фрідріха ІІ й упродовж 21 року провадив астрономічні спостереження з помічниками, що отримували платню з державної казни. Чи був таким, наприклад, Ян Гевелій, який також мав власну обсерваторію, де виконав багато астрономічних спостережень? У свою епоху ці люди були неперевершеними професіоналами в астрономії, але однак не професійними астрономами.
Професія астроном виникла тоді, коли з’явилися перші державні обсерваторії. Їх появу зумовили практичні потреби, які астрономія могла задовольнити — картографія, визначення часу, а головно, визначення географічних координат (а надто довготи) у відкритому морі для потреб мореплавства. Оскільки астрономи державних обсерваторій виконували поставлені перед ними завдання й отримували за свою роботу платню, то в них уже не було потреби, наприклад, виконувати астрологічні завбачення, як це часто робили їх попередники.
Астрономія як професія вимагала знань і навичок, які потрібно було здобувати або самостійно, або через навчання. Астрономію як навчальний предмет вивчали у різного типу навчальних закладах ще в часи Стародавньої Греції. У добу Середньовіччя її викладали в монастирях, приватних школах, а згодом і студентам університетів, що виникли в Європі в ХІ ст. Відомо, наприклад, що М. Коперник вивчав астрономію в Краківському й Болонському університетах, а Тіхо Браге у 1574 р. на запрошення вченої ради університету Копенгагена прочитав студентам власний курс лекцій з астрономії.
Нині професію астронома здобувають в багатьох університетах світу. В наш час у професійній астрономії також працюють випускники фізичних і математичних вищих навчальних закладів. Це пов’язано з тим, що астрономія суттєво розширила межі й методи пізнання як окремих небесних тіл та їх систем, так і Всесвіту як цілого. Окрім цього, є потреба в міждисциплінарних дослідженнях щодо, наприклад, пошуку ознак життя у Всесвіті, де важливими є не лише біологічні чи хімічні знання, але й, наприклад, з теорії інформації.
Отже, колективи професійних астрономів виникали тоді, коли відкривалася нова астрономічна обсерваторія. Тому доцільно пригадати час заснування найбільших астрономічних центрів світу:
Нині професійні астрономи працюють не лише суто в астрономічних обсерваторіях, але й у наукових центрах, інститутах чи університетах, які виконують астрономічні дослідження, використовуючи можливості як наземних, так і космічних обсерваторій та спеціалізованих зондів.
Зазвичай у межах однієї країни астрономи-професіонали, що працюють в різних установах, об’єднані в рамках окремої самоврядної організації. Наприклад, в США це Американське астрономічне товариство (The American Astronomical Society, AAS), а у Польщі — Польське астрономічне товариство (Polskie Towarzystwo Astronomiczne).
Широкий спектр астрономічних досліджень, які вже принаймні 100 років поспіль провадяться у багатьох розвинених країнах світу, важко уявити без координації і взаємодії на світовому рівні. Саме для цієї мети 1919 р. засновано Міжнародний астрономічний союз (МАС, International Astronomical Union, IAU) — організацію, що об’єднує астрономів усього світу.
Завдання МАС — сприяти розвитку астрономічної науки в усьому світі, координувати астрономічні дослідження, пропагувати астрономічні знання, дбати про захист і збереження культурної астрономічної спадщини.
Стати професійним астрономом, опанувавши доволі складну фізико-математичну дисципліну, не просто. Для цього потрібно мати схильність до природничих наук, жагу до пізнання довкілля, наполегливість тощо. Далеко не кожна людина, зачарована зоряним небом, зрештою стає астрономом-професіоналом. Для багатьох астрономія є лише цікавим захопленням. Такі люди (їх називають аматорами астрономії) — виконують астрономічні спостереження для власного задоволення. Інколи вони роблять відкриття, важливі з огляду професійної астрономії.
Для всіх них, а також для широкого загалу, професійна астрономічна спільнота відкрита для спілкування. Саме тому майже всі професійні астрономічні обсерваторії доступні, наприклад, для екскурсій.
У цьому розділі вміщено матеріали, що стосуються професійної астрономії в світі:
Віртуальний тур по обсерваторії Кітт-Пік